Konkurs Zoom-Zoom Mazda Design rozstrzygnięty

21.06.2011

14 czerwca w Teatrze Kamienica w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom ogólnopolskiego konkursu designu „Poczuj radość tworzenia”, organizowanego przez Mazda Motor Poland. Nie zabrakło też dodatkowych atrakcji - zaprezentowano model koncepcyjny: Mazdę MX-5 w wersji Superlight.


Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować flakony dla perfum Zoom-Zoom, w wersji dla kobiet i dla mężczyzn. Obie kompozycje zapachowe zostały stworzone wspólnie z Kayah i perfumerią Douglas tak, aby jak najlepiej odzwierciedlać koncepcję Zoom-Zoom. Są jedyne w swoim rodzaju, pełne energii, ekspresji i radości.

Prace konkursowe można było składać między 18 kwietnia a 6 czerwca br., na stronie konkursowej www.mazdadesign.pl, w dwóch kategoriach: projekt do wdrożenia i projekt z fantazją. Do konkursu zostali zaproszeni nie tylko profesjonaliści, ale także osoby, które nigdy wcześniej nie próbowały swoich sił w projektowaniu. Chodziło o to, aby każdy mógł poczuć radość tworzenia.
Jury nie miało łatwego wyboru. Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem, na portalu pojawiło się bardzo wiele ciekawych propozycji. W sumie nadesłano 516 projektów, w kategorii „Do realizacji”: 259, zaś w kategorii „Open”: 257. Jako kryterium oceny brano pod uwagę oryginalność i innowacyjność projektu, nawiązanie do designu i idei Zoom-Zoom Mazdy oraz estetykę i realność wdrożenia. Nie mniej istotna była spójność koncepcji na obie wersje flakonu – męską i damską. – Ocena prac zgłoszonych w konkursie „Poczuj radość tworzenia” była niezwykle inspirującym doświadczeniem. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że ludzka wyobraźnia nie zna granic – mówi Peter Birtwhistle, główny projektant Mazdy w Europie, honorowy członek jury konkursu – Szukaliśmy osób z fantazją, które w projekcie najlepiej oddały ideę Zoom-Zoom Mazdy i cieszymy się, że tak wielu uczestnikom konkursu udało się to uchwycić.
W składzie jury konkursu Zoom-Zoom Mazda Design obecni byli także: Maja Ganszyniec, uznana designerka, przewodnicząca jury, wspomniany Peter Birtwhistle – główny projektant Mazdy w Europie, Fryderyk Zyska – laureat nagrody Grand Prix konkursu Zoom-Zoom Mazda Design 2010 oraz przedstawicielki partnera merytorycznego konkursu, Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi: Małgorzata Żmijska, manager Festiwalu i Agnieszka Kajper – wybitna projektantka specjalizująca się w designie szkła. Patronem merytorycznym konkursu Mazda Design był Międzynarodowy Festiwal Designu w Łodzi – od lat ekspert w dziedzinie designu w Polsce.

Zwycięski flakon zostanie wyprodukowany w Hutach Szkła KROSNO jesienią tego roku. Perfumy Zoom-Zoom, wybrane przez KAYAH, wraz z flakonem autorstwa Jana Kochańskiego, w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji trafi na półki Douglas House of Beauty, największej perfumerii w Polsce, w warszawskiej Arkadii.

ZWYCIĘZCY I NAGRODY W KONKURSIE ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN

Jan Maciej Kochański - Grand Prix
Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-2008 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku. W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.

Nagrodą Grand Prix jest realizacja zwycięskiego projektu, roczne stypendium na studiach podyplomowych w zakresie Design Management na wybranej uczelni w Polsce lub nagroda pieniężna 10 000 zł oraz zestaw toreb podróżnych Mazda.

Marta Garbińska i Jan Lutyk – II miejsce

Marta Garbińska jest absolwentką Projektowania Ubioru łódzkiej ASP i studentką drugiego roku Wzornictwa ASP w Warszawie. W latach 2007-2008 pracowała jako asystentka projektanta w firmie Reserved. Od 2010 roku współtworzy własną markę odzieżową Mamapiki.
Jan Lutyk jest absolwentem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego oraz studentem drugiego roku Wzornictwa na ASP w Warszawie. Pracuje jako fotograf freelancer, współpracując między innymi z fundacją Young Creative Poland, London Design Week 2009, Salone del Mobile - Triennale Mediolan 2010, Chcemy Być Nowocześni - MN Warszawa 2011 i Salone del Mobile - Fiera Mediolan 2011.

Nagroda za zajęcie II miejsca to 5 000 zł oraz nawigacja TomTom.

Maksymilian Barcik - wyróżnienie Honorowego Członka Jury Petera Birthwhistle (w kategorii projekt z fantazją)

Maksymilian Barcik studiuje na Wydziale Wzornictwa i Designu w Wyższej Szkole Sztuk i Projektowania w Łodzi. Współpracuje także z agencjami reklamowymi Dwajeden i Frog z Bielska-Białej, gdzie odpowiada za koncepcje graficzne i projektowanie.

Nagrodą za wyróżnienie Honorowego Członka Jury Petera Birthwhistle jest 2 000 zł oraz nawigacja TomTom.

Wyróżnienia specjalne Jury konkursu:
Jury postanowiło dodatkowo wyróżnić kilka projektów, które mimo że nie weszły do ścisłego finału konkursu, znalazły uznanie i zostały wysoko ocenione.

Aneta Zielińska i Tomasz Drozdowski Jan Godlewski

Marta Masiarek-Szweda Sylwester Szymański Ksenia Grabowska-Szczur

Tomasz Siemek Łukasz Motyl


JURY KONKURSU ZOOM-ZOOM MAZDA DESIGN

MAJA GANSZYNIEC – absolwentka Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Royal College of Art (Design Product) oraz Politecnico di Milano (Design). Zajmuje się szeroko pojętym projektowaniem przedmiotów użytkowych, wnętrz i wystaw. Jej realizacje były wielokrotnie prezentowane i nagradzane na wystawach i festiwalach promujących design. Projektantka jest laureatką konkursu Selected Works, organizowanego przez Royal College of Art oraz stypendium Young Design 2009 Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Obecnie wraz z Krystianem Kowalskim i Pawłem Jasiewiczem prowadzi w Warszawie studio projektowe Kompott.

FRYDERYK ZYSKA - laureat nagrody Grand Prix konkursu Zoom-Zoom Mazda Design 2010, Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydziału Form Przemysłowych. Prowadzi studio projektowe Diuk Concept Store w Krakowie. Pasjonat motoryzacji.

MAŁGORZATA ŻMIJSKA - przedstawicielka partnera merytorycznego konkursu, Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Absolwentka Wydziału Ekonomiczno - Socjologicznego, kierunek socjologia ze specjalizacją komunikowanie i media. Od 2005 roku aktywnie działająca w zakresie organizacji wydarzeń kulturowych. W latach 2005-2009 koordynator podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii oraz Międzynarodowego Festiwalu Designu (od pierwszej edycji). W 2008 roku realizowała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Edukacji Wizualnej międzynarodowy projekt „Photopoland” promujący polskich fotografów na świecie (m.in. Nicolas Grospierre, Kramarz & Łodzińska, Szymon Rogiński, Przemysław Pokrycki). Od 2008 r. swoją ścieżkę rozwoju zawodowego powiązała z szeroko rozumianym designem. W 2010 roku zrealizowała projekt „O!to design. Spotkanie z polskim designem” prezentujący dorobek kolejnych etapów rozwoju polskiego designu. W tym samym roku została managerem Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi.

AGNIESZKA KAJPER - przedstawicielka partnera merytorycznego konkursu, Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (Wzornictwo, Projektowanie Szkła). Stypendystka VSVU w Bratysławie oraz Instytutu Szkła i Ceramiki w Koblenz. Nagradzana w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in. za instalację KRĘGO_ SŁUP i PRACE OGRODOWE. Zrealizowała zestaw kieliszków VOLVER dla firmy Meble VOX oraz karafkę Z KROPLĄ dla firmy BRAUN. Poza projektowaniem szkła użytkowego oraz artystycznego, realizuje szersze działania w grupie projektowej Wzorowo.

PETER BIRTWHISTLE – honorowy członek kapituły, główny projektant europejskiego centrum R&D Mazdy w Oberursel, prowadzi międzynarodowy zespół designerów. Jest odpowiedzialny za tworzenie nowych modeli, samochodów koncepcyjnych i prototypów. Studiował projektowanie motoryzacyjne w Royal College of Art w Londynie. Do zespołu Mazdy dołączył jako starszy projektant w 1988 roku i wkrótce został wiodącym ekspertem od europejskich projektów Mazdy. W wolnych chwilach podróżuje, gotuje, maluje i łowi ryby.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI