15-lecie Octavii A4

08.09.2011

3. września minęło 15 lat od rozpoczęcia produkcji najbardziej przełomowego modelu w najnowszej historii marki. Octavia pierwszej "koncernowej" generacji, z oznaczeniem kodowym A4 opuszczała linie montażowe w latach 1996-2011.

Octavia A4 była pierwszym zbudowanym od podstaw modelem, po włączeniu marki Skoda w struktury koncernu Volkswagena. Prace nad nią ruszyły krótko po wspomnianym połączeniu, bo już w roku 1992. Szerszej publiczności samochód zaprezentowano w kwietniu 1996 roku. Pięć miesięcy później ruszyła produkcja seryjna, a następnie sprzedaż. Samochód prawie natychmiast stał się bestsellerem na najbardziej wymagających rynkach europejskich.

Świeża, niebanalna linia nadwozia o włoskich korzeniach, konkurencyjna jakość montażu i zastosowane technologie oraz walory użytkowe sprawiły, że po Octavię ustawiły się długie kolejki, nie tylko w Czechach, ale także w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluksu. Podobnym sukcesem zakończyła się prezentacja modelu na Wyspach Brytyjskich.

Dodajmy, że koncern VW udostępnił Skodzie swe najnowocześniejsze technologie, takie jak jednostki TDI, kompletny pakiet wyposażenia z zakresu bezpieczeństwa a także napęd na obie osie wykorzystujący sprzęgło typu Haldex.

Octavia była najbardziej popularnym modelem na polskim rynku w latach 2009-2010 i wszystko wskazuje na to, że w 2011 utrzyma pozycję lidera - w pierwszych 7 miesiącach 2011 roku sprzedano 11 221 szt. modelu. Kolejne auta w rankingu: ŠKODĘ Fabia i Opla Astrę, Octavia wyprzedza o odpowiednio 3 756 i 4 295 szt. Łącznie wyprodukowano prawie półtora miliona egzemplarzy wszystkich wersji Octavii A4.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI