Skoda Octavia RS pobiła rekord prędkości 325 km/h w Bonneville

17.08.2011

Dzisiaj nad ranem czasu polskiego udało się złamać granicę prędkości wynoszącą 325 km/h. Dokonał tego Szymon Sołtysik, polski dziennikarz uczestniczący w tygodniu prędkości w Boneville w USA, prowadząc Octavię RS.

To pierwszy dzień prób dla grupy polskich dziennikarzy, którzy pojechali na Bonneville Speed Week z zamiarem pobicia rekordu prędkości – i od razu sukces! Przypomnijmy, że po raz pierwszy prędkościomierz Octavii RS wskazywał 325 km/h w poniedziałek, kiedy za kierownicą Octavii RS zasiadł brytyjski dziennikarz. Dziś wyczyn ten powtórzył Polak.

Tydzień prędkości trwa, apetyty nieustannie rosną. Choć prędkość 325 km/h wydaje się wręcz nieosiągalna, po jej przekroczeniu grupa brytyjskich i polskich dziennikarzy staje przed kolejnym wyzwaniem. Dzisiaj zamierzają przekroczyć kolejny próg prędkości: 350km/h.

Po sześciu miesięcach planowania i ciężkiej pracy w sobotę, 13 sierpnia rozpoczął się w USA Bonneville Speed Week, podczas którego SKODA pokazała swą super-doładowaną 600 KM Octavię RS.

Aby uczcić dziesiątą rocznicę pojawienia się logo RS na samochodach SKODY, czeski producent wystawił do rywalizacji z prędkością zmodyfikowaną Octavię RS, która podczas Bonneville Speed Week dołączyła do kategorii pojazdów o pojemności 2.0 litrów.

Samochód jest wyposażony w czterocylindrowy silnik benzynowy 2.0 TSI, ale tradycyjne doładowanie zastąpiono bardziej zaawansowanym urządzeniem, bazującym na częściach firmy Garret. Skoda Octavia dysponuje mocą 600 KM, co sprawia, że samochód potrzebuje wysokooktanowego paliwa rajdowego (z domieszką metanolu i wody), a nie benzyny bezołowiowej. Dodatkowo obniżono prześwit samochodu o niemal 80mm.

Temperatury w ciągu dnia przekraczają tu 40 stopni Celsjusza, a gęstość powietrza stale się zmienia, w zależności od pory dnia. Nie zapominajmy też, że samochód jest modelem produkcyjnym, jego aerodynamika jest dostosowana do codziennego użytku, a nie do jazdy z ogromnymi prędkościami.

Przez cały tydzień Octavia RS będzie testowana i poddawana ciągłym modyfikacjom, by pod koniec Bonneville Speed Week podejść do próby pokonania magicznej granicy 350 km/h. W projekcie uczestniczy także grupa 3 dziennikarzy z Polski, którzy, prowadząc Octavię RS również będą starali się osiągnąć tę niebotyczną prędkość.

Octavia RS juz dołączyła do legendarnego klubu pojazdów Bonneville, które zdołały złamać barierę prędkości 325 km/h.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI