Prosto i bezpiecznie do wakacyjnego celu
24.07.2010
Wyjazd samochodem na wakacje ma w sobie wiele zalet. Po pierwsze, w żaden sposób nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów jazdy autobusów i pociągów. Po drugie, możemy napotkać interesujące miejsca podczas jazdy i zatrzymywać się, kiedy tylko przyjdzie nam na to ochota. Nim wybierzemy się w trasę upewnijmy się, że nasz samochód jest sprawny i możemy nim bezpiecznie podróżować.
Oczywiście wszystkiego nie da się przewidzieć, ale zrobienie przeglądu lub samodzielne sprawdzenie samochodu może oszczędzić nam wielu niepotrzebnych nerwów oraz dodatkowych kosztów naprawy. Jeden z internautów o nicku Mesio, który przekonał się na własnej skórze, co oznacza awaria na drodze radzi - Mnie padła uszczelka pod głowicą w połowie drogi w nocy - jechałem z dziećmi. Na szczęście dojechałem i na miejscu naprawiłem(…) Dobra rada - jak bierze wodę, a nie widać wycieku oleju – sprawdź poziom oleju (…)Do czynności, które możemy wykonać sami należy kontrola poziomu podstawowych płynów w samochodzie, których brak może zaskoczyć nas w najbardziej nieoczekiwanym momencie, zwłaszcza w upalne dni.
Olej silnikowy i płyn chłodniczy to podstawa!
Dwa najważniejsze płyny, które musimy skontrolować przed wyruszeniem w podróż to olej silnikowy i płyn chłodniczy. Jak zatem sprawdzić poziom oleju i jego stan oraz właściwie zabezpieczyć układ chłodzenia?
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, kiedy powinna nastąpić wymiana oleju silnikowego, który odpowiada za smarowanie i ochronę silnika przed zatarciem. Jeśli do wymiany pozostało nam kilka tysięcy kilometrów, nie czekajmy - radzi Rafał Szyszkowski, ekspert z firmy BP Techem S.A, wyłącznego dystrybutora włoskich olejów Agip na Polskę. W najnowszych samochodach przewiduje się wymianę oleju co 15-20 tys. kilometrów. W starszych pojazdach wymiany należy dokonać mniej więcej po 10 tys. km przebiegu. Jeśli olej wymienialiśmy niedawno, to i tak warto skontrolować jego stan zwłaszcza, jeśli poddajemy silnik dodatkowym obciążeniom, jak np. podroż w upale. Optymalne wskazanie oleju na bagnecie to połowa między oznaczeniami MIN-MAX. Latem starajmy się utrzymać stan oleju bliżej MAX, gdyż większa ilość chroni go przed szybkim nagrzaniem. A i tak z czasem, nawet przy idealnym silniku, olej samoistnie zacznie odparowywać – dodaje Pan Rafał.
W trasę warto zabrać ze sobą olej na „dolewkę”- ok. 1 litra, aby nie ryzykować, ponieważ niesprawdzony olej może zaszkodzić silnikowi. Przed sezonem letnim zmieńmy olej na taki, który ma nieco wyższą lepkość w wysokich temperaturach (np. zima-5W/30, lato-5W/40), oczywiście przy zachowaniu pełnej zgodności z zaleceniami producenta. Jeśli nie wiemy, jaki olej zastosować w naszym aucie, skorzystajmy z profesjonalnej wyszukiwarki. Taka wyszukiwarka dostępna jest np. w sklepie internetowym sklepzolejami.pl. Wystarczy wpisać model samochodu i podać jego parametry – radzi Pan Rafał.
Drugą bardzo ważna rzeczą, o której często zapominamy to płyn chłodniczy. Dba on by środowisko pracy, w tym temperatura, było optymalne dla prawidłowego funkcjonowania silnika. Należy go wymieniać zazwyczaj po 2 latach. Jeśli nie pamiętamy, kiedy był wymieniany, to zróbmy to zanim przyjdą prawdziwe upały. Warto używać płynów markowych, gdyż tylko takie zagwarantują nam pełną ochronę przed korozją oraz wysoką temperaturą. Zdaniem eksperta z firmy PB Techem, wysokiej jakości płyn ma wyższą temperaturę wrzenia i w razie korków na autostradach w południowych krajach nie zagotuje się tak łatwo, pozwalając uniknąć nam przegrzania silnika i „wyrzucenia” płynu przez korek zbiornika wyrównawczego.
Bezpieczne hamowanie
Kolejnym bardzo ważnym elementem, ale często pomijanym jest płyn hamulcowy. Stosujmy się do zaleceń producentów samochodów i wymieniajmy go co 2 lata lub co 50 tys. km. Pamiętajmy, aby nie przedłużać tego okresu, gdyż płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że ma tendencje do pochłaniania wody. Woda z kolei obniża temperaturę wrzenia płynu, co wpływa na mniejszą skuteczność hamowania. Długie trasy szczególnie obciążają samochód. Podczas takich wypraw, np. na autostradach, gdy hamujemy z większą siłą, płyn nagrzewa się do wyższej temperatury, która następnie spada. Może powodować to powstanie „korków parowych" w układzie hamulcowym, które przyczyniają się do zmniejszenia skuteczności hamulców. Przed wybraniem się w długą trasę sprawdźmy lepiej temperaturę wrzenia płynu w serwisie, a jeśli nie wiemy, czy i kiedy był wymieniany to wymieńmy go na wszelki wypadek dla własnego bezpieczeństwa - radzi Pan Rafał.
Dobra widoczność
Przy sprawdzaniu płynów eksploatacyjnych nie powinniśmy pominąć płynu do spryskiwacza. Uzupełnijmy go do maksimum. Dobra widoczność to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto używać markowych płynów również w lecie, gdyż zapewniają skuteczne mycie szyby z zanieczyszczeń i owadów.
Szerokości przyczepności
Sprawdzenie auta przed wyjazdem nie wymaga wiele czasu i poświęcenia. Odpowiednie przygotowanie samochodu przed wakacjami pomoże nam w uniknięciu stresujących sytuacji np. postojów z powodu nieprzewidzianej usterki oraz kosztownych napraw. Dlatego myśląc o nadchodzących wyjazdach wakacyjnych warto pomyśleć także i o naszym aucie. Najlepiej podsumuje to wypowiedz internauty o nicku Miela - Sprawdź wszystkie płyny, ciśnienie w oponach i w kole zapasowym. Weź lewarek, klucz, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, jakieś śrubokręty na wszelki wypadek, płyn do spryskiwaczy zalej do pełna, wymień wycieraczki (…), sprawdź żarówki, posprzątaj w środku, aby się przyjemnie jechało, nagraj jakąś fajną płytkę z muzyką no i w sumie śmiało możesz jechać (…)
Mini Poradnik
Sprawdź auto przed wakacjami- rzeczy, o których warto pamiętać!
1. Sprawdź płyny eksploatacyjne.
2. Nie zapomnij o obowiązkowym badaniu technicznym.
3. Sprawdź zbieżność kół. Dobra zbieżność to podstawa bezpieczna jazdy i hamowania.
4. Sprawdź ważność prawa jazdy (nie wszyscy mają bezterminowe!) i dowodu rejestracyjnego oraz polisę OC.
5. Sprawdź ciśnienie powietrza we wszystkich oponach.
6. Sprawdź stan tarcz i okładzin hamulcowych.
7. Skontroluj stan paska klinowego.
8. Wykonaj kontrolę klimatyzacji oraz filtra wewnętrznego.
9. Upewnij się, że samochód posiada elementy wyposażenia obowiązkowego, w skład, którego wchodzi apteczka, trójkąt ostrzegawczy, linka holownicza, koło zapasowe z kluczem, gaśnica i zapasowy zestaw żarówek. Kamizelka odblaskowa – obowiązkowa jest m.in. w Austrii, Chorwacji, Hiszpanii i Włoszech.
10. Sprawdź czy poprawne działają wszystkie światła (także oświetlenia tablicy rejestracyjnej). W wielu krajach UE za spaloną żarówkę w tylnym reflektorze można dostać surowy mandat.
11. Sprawdź układ wydechowy. Jazda z uszkodzonym układem wydechowym grozi mandatem, a nawet w niektórych krajach konfiskatą samochodu.
12. Zabierz ze sobą podstawowe narzędzia (kombinerki, wkrętaki, zestaw najważniejszych kluczy) oraz zapasowe bezpieczniki, żarówki, pasek klinowy.
13. Zabierz drugi komplet kluczyków i zapasowy pilot do alarmu ze sobą.
14. Pamiętaj również o dzieciach. Do 12 roku życia konieczne jest ich przewożenie w specjalnych fotelikach.
Jeśli podróżujesz z czworonogami warto zaopatrzyć się w podstawowy pakiet pozwalający bezpieczne przewozić zwierzęta m.in. anty-poślizgową płachtę.
0 komentarze:
Prześlij komentarz