Konkurs! Wygraj pełną wersję nawigacji - DON’T PANIC.

29.11.2011

Wraz z popularnością smartfonów rośnie zainteresowanie aplikacjami nawigacyjnymi na te szturmem zdobywające rynek urządzenia. Coraz częściej wypierają one tradycyjne zestawy typu PND dedykowane tylko nawigacji. Nic dziwnego, wszak coraz częściej dorównują im zasobem funkcji i map oraz mają jedną znaczącą przewagę – mamy je zawsze pod ręką.


Przyszłość w smartfonach

Do niedawna aplikacje dostępne na smartfony były przez użytkowników lekceważone, a w najlepszych wypadku traktowane jako zastępcza zabawka. Wynikało to z wielu czynników: ograniczonej liczby funkcji, słabej jakości map czy dodatkowych kosztów związanych z transmisją danych (w polskich warunkach ciągle wysokich).

W ostatnim czasie jednak zaczęło się to zmieniać – z prostej przyczyny: producenci dostrzegli, że to smartfon jest przyszłością nawigacji. Posiada wszystko, co niezbędne (GPS, dotykowy ekran), dzięki czemu nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów na kolejny gadżet oraz oferuje szereg dodatkowych funkcji. Przede wszystkim jednak, to właśnie nasze smartfony mamy zawsze przy sobie: w samochodzie, na eskapadzie w górach czy turystycznej wycieczce po Krakowie.

DON’T PANIC! Masz nawigację zawsze pod ręką!

Wiele z dotychczasowych aplikacji nawigacyjnych posiada już swoje odpowiedniki na smartfony. Najczęściej jednak są to nieudane próby przeniesienia rozwiązań sprawdzonych w PND na zupełnie nowe platformy. Poza tym wiele z tych rozwiązań postawiło na model on-line, w którym każda wytyczona trasa wiąże się z transmisją danych. Oprócz dodatkowych kosztów wśród polskich użytkowników konsternację wywołuje częsty brak zasięgu. W efekcie za tego typu rozwiązanie nie tylko trzeba dopłacać, ale nie mam również pewności, że w sytuacji kryzysowej będziemy mogli na nie liczyć.

Do wyjątków należy aplikacja DON’T PANIC, od uznanego tandemu na rynku nawigacji: chorwackiego producenta oprogramowania Mireo i polskiego dostawcy map, Emapy. DON’T PANIC to rozwiązanie typu off-line, tzn. że połączenie z internetem koniecznie jest tylko w momencie pobierania aplikacji oraz mapy wybranego kraju. Poza tym program działa całkowicie bez potrzeby łączenia się z siecią. Dzięki takiemu modelowi użytkownicy zyskują nie tylko oszczędność, ale i bezpieczeństwo. Mają gwarancję, że nawet daleko poza siecią i z kwotą 0 zł na koncie, bez problemu odnajdą drogę do domu.

1000 km w 1 s

Jedną z podstawowych zalet DON’T PANIC jest również niezrównana szybkość działania. Dzięki zaawansowanym algorytmom trasującym, wytyczanie optymalnego połączenia między dowolnymi punktami trwa nawet do 100 razy szybciej niż w innych dostępnych na rynku rozwiązaniach (sic!). Jeśli zboczysz z wytyczonej trasy lub chcesz wytyczyć inną, w przypadku tego programu jest to proste i błyskawiczne. Nawet bardzo długa trasa, licząca 1000 km jest przeliczania poniżej sekundy. Twórca oprogramowania, Mireo znany jest z innowacyjnych rozwiązań. Jego DON’T PANIC pod tym względem szybkości działania oprogramowania jest jak na razie niedościgniony i pozostawia konkurencję daleko w tyle.

„Za 100 m skręć w Mickiewicza”

Producent DON’T PANIC wyprzedza konkurencję na jeszcze jednym polu – komunikatów głosowych. DON’T PANIC to pierwsza na polskim rynku aplikacja do nawigacji GPS wyposażona w funkcję TTS (ang. text to speech). Na czym ona polega? Na tym, że poza podstawowymi komunikatami lektor mówi także dodatkowe, kluczowe z punktu widzenia kierowcy informacje, które dotąd były jedynie wizualizowane na ekranie urządzeń do nawigacji.

Po pierwsze, zamiast komunikatu „Za 100 metrów skręć w lewo” usłyszysz „Za 100 metrów skręć w lewo w Mickiewicza”. Po drugie, lektor w odpowiednim momencie skieruje Cię na właściwy pas, najwygodniejszy do wykonania następnego manewru. Różnica na pozór błaha. Podczas jazdy jednak jasny komunikat wskazujący nazwę ulicy, w którą należy skręcić czy pas, na którym najlepiej się ustawić są często nieocenione. Zwłaszcza w zakorkowanych centrach dużych miast, gdzie brak odpowiedniej informacji wymusza często na kierowcach próbę przebicia się z jednego skrajnego pasa ruchu na przeciwległy – sytuacja nie ciekawa ani dla samego zainteresowanego, ani dla innych uczestników ruchu.

Ciesz się ekranem dotykowym

DON’T PANIC został zaprojektowany tak, aby w wygodny, a zarazem zaawansowany sposób wspierać obsługę ekranu dodatkowego i korzystać z pełni możliwości oferowanych przez smartfony czy tablety. Dotykowa obsługa programu znacznie wykracza poza tradycyjne klikanie palcem po ekranie smartfonu. Funkcje Smart Orientation i Multi-zoom pozwalają na szybkie poruszanie się po mapie, przybliżanie, oddalanie czy ustawienie indywidualnych widoków mapy. Dzięki intuicyjnemu systemowi gestów dotykowych operacje na mapie można również wykonywać za pomocą dwóch palców, co znacznie usprawnia korzystanie z aplikacji. Przybliżanie i obracanie mapy, czy zmiana widoku 2D na 3D – wszystko to można wykonać jednym ruchem, który trwa mniej niż sekundę. Korzystanie z funkcji gestów dotykowych jest proste i intuicyjnie, a przede wszystkim umożliwia bezpieczną jazdę bez zakłóceń powodowanych skomplikowaną obsługą podobnych aplikacji.

Solidne, aktualne mapy

W przeciwieństwie do większości aplikacji na smartfony DON’T PANIC został wyposażone w bardzo dokładne i rozbudowane zasoby mapowe. Dostawcą mapy Polski jest łódzka Spółka Emapa, od wielu lat dostarczająca dane do systemów nawigacji takich uznanych na całym świecie marek, jak Mio czy Igo. Oprócz ponad 5400 szczegółowych planów miejscowości, kompletnej sieci dróg wraz z kierunkowością, Emapa dostarcza również bogatą bazę obrysów budynków 2D, obiektów 3D, obszerną bazę punktów adresowych oraz POI – wraz z przydatną funkcją „POI wzdłuż trasy” (pokazującą ikony wybranych punktów znajdujących się najbliżej naszej trasy).

Wszystko to użytkownik dostaje w cenie mapy – razem z całym rokiem bezpłatnych aktualizacji. Co istotne, każdy płaci tylko za to, czego potrzebuje. Jeśli porusza się tylko po Polsce, może wykupić tylko mapę naszego kraju, jeśli po innych - ma do dyspozycji dokładne mapy wszystkich krajów europejskich od zaufanych dostawców (np. TomTom), jak również mapy regionów (np. Europa Wschodnia i Zachodnia, Skandynawia).

Nowe mapy, Traffic, Foursquare

Zgodnie z założeniami producentów DON’T PANIC oferować będzie 4 aktualizacje map w roku. Już w listopadzie dostępne będzie dla wszystkich Użytkowników najnowsze mapa Polski (wrzesień 2011) zawierające ostatnio oddane odcinki dróg, w tym nowy odcinek autostrady A1 Toruń-Nowe Marzy.

W parze z nowymi mapami idą nowe funkcjonalności. A wśród nich dobra wiadomość dla wszystkich spędzających godziny w niekończących się korkach! Już niedługo DON’T PANIC zaoferuje swoim użytkownikom możliwość skorzystania z opcji Traffic, czyli bieżących informacji on-line o nasileniu ruchu drogowego, korkach i zdarzeniach na drodze. Dzięki aktualnej informacji o warunkach na drogach całego kraju unikniesz najbardziej zatłoczonych ulic, oszczędzając tym samym czas i nerwy.

Nie kupuj kota w worku

Nikt z nas nie lubi niepewnych inwestycji. Nie zawsze jednak istnieje możliwość wcześniejszego przetestowania kompletnej wersji produktu oszczędzając sobie tym samym niepotrzebnego rozczarowania. Z Mireo DON’T PANIC testujesz aplikację z mapą wybranego kraju (w tym również Polski) przez 7 dni całkowicie bezpłatnie! Dopiero wówczas zdecydujesz czy jest to rozwiązanie dla Ciebie. BEZPŁATNA 7-DNIOWA WERSJA DEMO wybranej mapy (lub zestawu map) do pobrania ze strony http://www.mireo.hr/pl/

Konkurs!

Przetestuj 7-dniową wersję programu DON’T PANIC na Androida! A może korzystasz z pełnej wersji aplikacji z mapą Polski na iPhone’a? Prześlij nam swoją recenzję w komentarzach pod artykułem DON’T PANIC i wygraj pełną wersję aplikacji z mapą Polski na Androida, iPhone’a lub Bada! Najciekawsze opinie (niekoniecznie pozytywne;)) zostaną nagrodzone! Licencje czekają. Konkurs trwa do 9 grudnia 2011.

5 komentarze:

Anonimowy,  2 grudnia 2011 11:05  

Wszystko fajnie, brak tylko jednej informacji - do kiedy trwa konkurs (czyli do kiedy można przesyłać opinie).

admin,  2 grudnia 2011 12:02  

Do rozdania mamy 6 aplikacji z mapą Polski na Androida, iPhone’a lub Bada, więc spokojnie można testować i komentować, bo jak narazie nie ma jeszcze żadnych opini.

admin,  2 grudnia 2011 12:17  

Konkurs trwa do 9 grudnia 2011.

artfot 2 grudnia 2011 21:35  

Kilka faktów z dzisiejszej jazdy z DON'T PANIC po Szczecinie.

Fix złapany po około minucie, wyznaczanie trasy błyskawiczne.
Interfejs nawigacji niestety nie powala na kolana, ustawień własnych jest za mało.
Trasa najkrótsza lub najszybsza.
Po przekroczeniu prędkości sygnał dźwiękowy oraz wizualny.
Sama nawigacja niestety trochę kuleje, mimo błyskawicznego wytyczenia trasy później trochę dziwnie prowadzi (wcale nie jest to najkrótsza trasa).
W trakcie nawigacji pojawiają się kwiatki typu komunikat głosowy skręć w prawo a następnie w prawo, a na mapie widzimy wytyczoną trasę w lewo a następnie w prawo.
Po zjechaniu z trasy przeliczenie nowej trasy jest błyskawiczne i bez zbędnych komunikatów typu przeliczam trasę.

Podsumowanie:
Na chwilę obecną nie jestem do końca przekonany do tej nawigacji, za dużo jest w niej do poprawienia.
Za dużo jeżdżę żeby musieć w trakcie jazdy zastanawiać się gdzie mnie zaprowadzi nawigacja (100-200 kilometrów dziennie po mieście), jeśli pojawi się Traffic dzięki któremu będzie można się zorientować co do sytuacji z korkami na mieście to może być to ciekawa alternatywa dla innych nawigacji.

DON'T PANIC 3 grudnia 2011 17:18  

Z przyjemnością informujemy, iż do końca roku 2011, specjalnie dla Klientów Samsung Apps aplikacja Mireo DON'T PANIC z mapą Polski na system Samsung Bada dostępna jest w promocyjnej cenie 60zł. Cena ta obejmuje dożywotnie aktualizacje mapy.

Prześlij komentarz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI