Konkurs Mazda Design 2012 - przełam konwencje, uwolnij twórcze Zoom-Zoom

03.04.2012

Mazda Design 2012
Już po raz trzeci Mazda Motor Poland organizuje prestiżowy konkurs dla designerów i architektów, jak również dla osób, które pasjonują się projektowaniem. W tym roku uczestnicy konkursu staną przed zadaniem zaprojektowania niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowego dedykowanego przełomowemu modelowi marki – Maździe CX-5.
Stwórz To Od Nowa – pod takim hasłem Mazda Motor Poland organizuje trzecią edycję konkursu Mazda Design adresowanego do projektantów, grafików i architektów oraz osób zainteresowanych projektowaniem.

Po projektach samochodów koncepcyjnych i elementów wyposażenia, będących kategorią konkursową w 2010 roku, oraz pomysłach na nowatorski flakon perfum, z którym uczestnicy mierzyli się rok temu, przyszedł czas na projekt niestandardowego miejsca parkingowego lub sprzętu sportowo – rekreacyjnego. Elementem łączącym obydwie kategorie jest nowy model marki – kompaktowy SUV Mazda CX-5, premierowo zaprezentowany 2 kwietnia.
Tego dnia rozpoczyna się również konkurs Mazda Design 2012 i potrwa do 10 czerwca. Konkurs prowadzony będzie na stronie internetowej www.mazdadesign.pl, gdzie uczestnicy będą mogli wgrywać swoje prace graficzne. Jedynym warunkiem udziału w konkursie jest ukończenie 18 roku życia.
Zgłoszone prace będą oceniane pod kątem funkcjonalności, jak i oryginalności w podejściu do projektowania przestrzeni miejskiej, w tym przypadku parkingów, jak i sprzętu sportowego.
Prace konkursowe oceniać będzie profesjonalne jury. W jego składzie znajdą się - Ikuo Maeda – główny projektant Mazdy, Janusz Kaniewski – niezależny car designer (Kaniewski Haute Design), Jan Maciej Kochański – laureat nagrody Grand Prix Mazda Design 2011 i Małgorzata Żmijska – Dyrektor Programowa Łódź Design Festival, partnera konkursu. Skład jury uzupełni Krystian Herba – mistrz akrobacji rowerowych i zapalony sportowiec (trial rowerowy, snowboard, narty, windsurfing, wspinaczka).
Jak podkreśla przewodniczący jury - Janusz Kaniewski: Konkurs adresowany jest zarówno do profesjonalistów, jak i do osób, które w głowie mają dobre pomysły i chciałyby się nimi podzielić. Paradoksalnie bowiem dla projektanta ciekawsze może być zmierzenie się z tak nietypowym wyzwaniem jak niestandardowy, innowacyjny parking – a dla architekta zaprojektowanie czegoś bez wykorzystania tradycyjnych materiałów budowlanych.
Z kolei dyrektor generalny działu projektowego marki – Ikuo Maeda dodaje:
Przed rozpoczęciem rysowania, uczestnicy powinni mieć pomysł, gotową ideę. Atrakcyjność pracy jest bowiem bardzo ważna, lecz w projektowaniu przemysłowym najważniejszy jest zamysł twórcy.
Oprócz jurorów, na prace konkursowe swoje głosy będą mogli oddać również internauci. Autor najwyżej ocenionego projektu otrzyma nagrodę. Oficjalne wręczenie nagród i ogłoszenie listy zwycięzców nastąpi w lipcu br. Tegoroczna edycja Mazda Design realizowana będzie przy współpracy z festiwalami: Gdynia Design Days i Łódź Design Festival. Tematyka konkursu nawiązuje do głównego nurtu wystawowego gdyńskiego wydarzenia, którym będzie ekspozycja pod tytułem „Ładny Kraj”, prezentująca najciekawsze projekty oraz koncepcje architektoniczne i urbanistyczne ostatniego dwudziestolecia w Polsce.
Mazda Motor Poland już po raz trzeci będzie również obecna w Łodzi, podczas jesiennego festiwalu Łódź Design.
NAGRODY W KONKURSIE MAZDA DESIGN 2012
Nagroda Grand Prix w kategorii - Przestrzeń Miejska, parking dla MAZDY CX-5:
Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu .
Nagroda Grand Prix w kategorii – Sprzęt Sportowy dla MAZDY CX-5:
Nagroda pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych, weekendowy pobyt na festiwalu Gdynia Design Days 2012 (odbywającym się w dniach 7-15 lipca) i prezentacja pracy na wystawie Festiwalu.
Wyróżnienie w kategorii – Przestrzeń Miejska:
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®
Wyróżnienie w kategorii – Sprzęt Sportowy:
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®
Nagroda dla najwyżej ocenionego projektu przez internautów:
Zestaw toreb podróżnych MAZDA oraz nawigacja samochodowa TOM TOM®
JURY konkursu MAZDA DESIGN 2012
IKUO MAEDA
Ikuo Maeda jest dyrektorem generalnym działu projektowego Mazdy od kwietnia 2009 roku. Zarządza całym globalnym zespołem projektowym Mazdy i jest odpowiedzialny za design i stylizację wszystkich produktów Mazdy. Poza tym, odpowiada za samochody koncepcyjne, prototypy i pojazdy specjalne. Zarządza czterema studiami projektowymi (Irvine, Kalifornia, Yokohama i Hiroshima – Japonia, Oberursel, Niemcy).
Ikuo Maeda pracuje w Mazdzie od 30 lat i ma prawdziwie globalne doświadczenia projektowe. W roku 1982 rozpoczął pracę w dziale planowania produktów Mazdy, po ukończeniu studiów z wzornictwa przemysłowego na uniwersytecie w Kioto. Już w 1985 roku był szefem działu zaawansowanego designu w studio stylizacji Mazdy w Yokohamie. Po trzech latach pracy w amerykańskim oddziale Mazdy, przeszedł przez wiele ważnych stanowisk w działach projektowych, a w 1999 rozpoczął pracę w studio projektowym Forda w Detroit.
Przed objęciem stanowiska dyrektora generalnego, Maeda spędził niemal 10 lat prowadząc studio strategii designu w Hiroszimie. Odpowiadał tam za design samochodów seryjnych. W tym czasie został autorem uznanych aut, takich jak Mazda RX-8 czy Mazda2.
Ikuo Maeda mieszka w Hiroszimie. Jego zainteresowania to wędrówki górskie i sport motorowy – obecnie startuje w wyścigach samochodów turystycznych.
JANUSZ KANIEWSKI
Wykładowca Instituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Przewodniczył jury konkursuZoom-Zoom Mazda Design 2010, był członkiem jury w konkursie Gdynia Jacht Design na targach Wiatr i Woda. Poprowadził pierwsze w Polsce warsztaty z projektowania samochodów (Gdynia Design Days). Pracuje z samorządami miast i walczy o to, aby polskie miasta wyglądały lepiej, były przyjazne dla mieszkańców i turystów (projekt Ładny Kraj). Jest kuratorem głównym festiwalu Gdynia Design Days 2012. W Polsce obecny poprzez studio projektowe Kaniewski Haute Design, które założył wraz z architektem Mariuszem Filipem. Świadczy usługi projektowe dla dużych marek takich jak PKN Orlen, Koło, ale pracuje również dla klientów indywidualnych, tworząc m.in. meble i wnętrza. Najświeższe projekty to: Meeting Point Stop Cafe Orlen, fotele pociągowe dla firmy Taps i Mobilna Sala Ekspozycyjno -Szkoleniowa dla firmy Koło. Według Kaniewskiego kwintesencją sztuki designu jest przyjemność. Przedmiot ma działać, producentowi przynieść zysk, a użytkownikowi pożytek. Ma być bezpieczny i nieszkodliwy. A kiedy dodatkowo wywoła uśmiech – to znaczy, że to dobry design. www.kaniewskidesign.com

JAN MACIEJ KOCHAŃSKI
Absolwent warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz. W latach 2007-2008 laureat stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku. W grudniu tego samego roku ukończył staż w studiu projektowym Karim Rashid, podczas którego miał okazję pracować nad projektami dla takich firm jak Iitalla, Freedom of Creation, Artisan czy Valdichienti. Prywatnie amator fotografii cyfrowej i analogowej, renowacji zabytkowych pojazdów oraz instruktor snowboardu.
Laureat nagrody Grand Prix konkursu Mazda Design 2011, za projekt flakonu perfum Zoom-Zoom.
MAŁGORZATA ŻMIJSKA
W latach 2005-2009 koordynator podczas Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, Łódź Design Festival. W 2008 roku realizowała na zlecenie Instytutu Adama Mickiewicza i Fundacji Edukacji Wizualnej międzynarodowy projekt "Photopoland" promujący polskich fotografów na Świecie (m.in. Nicolas Grospierre, Kramarz & Łodzińska, Szymon Rogiński, Przemysław Pokrycki). Od 2008 roku pracownik Fabryki Sztuki w Łodzi, gdzie realizowała projekty o zasięgu lokalnym w obszarach animacji kultury, filmu, sztuki współczesnej, wzornictwa. Od 2010 r. dyrektor programowa Łódź Design Festival - Międzynarodowego Festiwalu Designu w Łodzi.

KRYSTIAN HERBA
Finalista drugiej edycji programu Mam talent, człowiek, który skacząc rowerem po schodach zdobywa najwyższe budynki na świecie. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich zawodników. Uczestnik i finalista wielu światowych imprez, pięciokrotny medalista Mistrzostw Polski. Jako reprezentant Polski w latach 1999-2008, ponad 70 razy stawał na podium podczas zawodów ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Jego największym sportowym marzeniem jest zdobycie na rowerze „Korony ziemi”, czyli najwyższych budynków na świecie. W styczniu 2012 roku, Krystian pobił rekord Guinnessa pokonując rowerem 2040 schodów najwyższego na świecie hotelu Rose Rayhaan by Rotana w Dubaju.

PATRONI MERYTORYCZNI MAZDA DESIGN
Łódź Design Festival to wydarzenie, które od 2007r. tworzy platformę wymiany myśli i doświadczeń dla środowisk twórczych identyfikujących się z designem oraz dla biznesu. Dzięki staraniom organizatora imprezy – Łódź Art Center – oraz dzięki wsparciu licznych partnerów, festiwal w ciągu kilku lat przeistoczył się z lokalnej, składającej się z paru wystaw imprezy, i urósł do rangi największego w Polsce wydarzenia w całości poświęconego projektowaniu. Prezentuje on design w różnych jego odsłonach – od wzornictwa przemysłowego, poprzez art i craft design, projektowanie graficzne i architekturę, aż po modę. Centralnym punktem Łódź Design Festival jest zawsze tematyczny program główny, składający się z wystaw kuratorskich, a jego dopełnienie oraz rozwinięcie stanowi otwarty i bogaty repertuar wydarzeń towarzyszących. Wśród nich centralne miejsce zajmują: wykłady prowadzone przez światowej sławy specjalistów, konkurs dla młodych projektantów make me! oraz przegląd portfolio, który umożliwia studentom i absolwentom szkół artystycznych bezpośrednią konfrontację swoich pomysłów z profesjonalistami (kuratorami, projektantami i producentami).
Tegoroczny Łódź Design Festival odbędzie się w dniach 18-28 października. Hasłem przewodnim imprezy będzie Awareness/Świadomość. Więcej informacji na www.lodzdesign.com
Gdynia Design Days to najważniejszy letni festiwal designu w Polsce. Impreza adresowana
jest do masowej publiczności, projektantów, grup zawodowych z obszaru kreatywnego biznesu oraz przedsiębiorców wszystkich branż.
Celem Gdynia Design Days jest promocja kreatywnego, nowoczesnego projektowania otaczającej nas rzeczywistości poprzez atrakcyjne w formie prezentacje dobrze zaprojektowanych rozwiązań - przedmiotów i usług w sferze prywatnej i przestrzeni publicznej i interakcję z publicznością.
Formuła wydarzenia: wystawy w różnych lokalizacjach miasta, wydarzenia w przestrzeni publicznej, warsztaty z projektowania, prezentacje designerów, wykłady międzynarodowych gwiazd designu, imprezy towarzyszące w klubach Trójmiasta. W tym roku festiwal Gdynia Design Days odbędzie się w dniach 7-15 lipca.
NOWA MAZDA CX-5 – początek nowej ery.
Dający jeszcze więcej przyjemności z jazdy CX-5 jest znakiem nowej ery Mazdy. Zawiera wszystko, co najlepsze w doskonałych proporcjach: przyjemność, bezpieczeństwo i dbałość o środowisko, a wszystko w opakowaniu, któremu nie sposób się oprzeć.
Nowy design Mazdy powstał pod wpływami sił natury i piękna zawartego w ruchu. Będąc pierwszym modelem zaprojektowanym zgodnie z motywem stylizacji KODO – Dusza Ruchu , który trafił do seryjnej produkcji, CX-5 swym wyglądem wyraża witalność i zwinność.
Kompaktowy SUV Mazda CX-5 symbolizuje kolejny krok do Jinba Ittai, poczucia jedności samochodu i kierowcy, znanego z roadstera MX-5. Jako pierwsza Mazda wykorzystuje on w pełni najnowsze TECHNOLOGIE SKYACTIV, stworzone by samochody były bardziej ekonomiczne, dające więcej przyjemności i bardziej przyjazne dla środowiska. W ten sposób wyznacza drogę dla nadchodzących generacji Mazdy. Twórcy SKYACTIV, dzięki charakterystycznemu dla Mazdy podejściu do designu, techniki i produkcji, skutecznie rozwiązali problemy podczas przygotowania linii modelowej silników, układów przeniesienia napędu, nadwozia i podwozia, które oferują osiągi na nowym poziomie.
CX-5 korzysta także z lekkich technologii Mazdy. Inżynierowie szukając sposobów, by odjąć trochę kilogramów skoncentrowali się na zwiększeniu sztywności nadwozia i jego bezpieczeństwie. Dzięki programowi SKYACTIV, w którym kompletnie przeprojektowano nadwozie i podwozie samochodu, doskonałemu bezpieczeństwu biernemu towarzyszą technologie bezpieczeństwa aktywnego wcześniej nie spotykane w tym segmencie. Niezwykle szerokie pole widzenia kierowcy jest tylko jednym z wielu przykładów inteligentnego projektu CX-5.
Z łatwym w adaptacji wnętrzem, przewidywalnym i czułym prowadzeniem, czołową w klasie ekonomiką spalania i niską emisją CO2, Mazda CX-5 podwyższa poprzeczkę dla segmentu kompaktowych SUV-ów w Europie.
Zoom-Zoom to uczucie jedyne w swoim rodzaju. To emocje, młodość duszy, entuzjazm, ekspresja, sportowy duch oraz radość z jazdy samochodem. Od 2002 roku Zoom-Zoom jest filozofią Mazdy. Każdy model w gamie Mazdy został zaprojektowany po to, by zapewniać wyjątkową przyjemność jazdy.

0 komentarze:

Prześlij komentarz