Mazda BT-50 po faceliftingu

9.05.2010

Od czasu premiery dwa lata temu, pick-up Mazda BT-50 stał się bardzo popularny na całym świecie. Mocny, ale o ładnej sylwetce samochód może posłużyć do różnych zadań: wozić cegły na budowę lub deskę surfingową na plażę, a po umyciu posłużyć do wieczornego wypadu na miasto. Dzięki temu dociera do grupy użytkowników tak zróżnicowanych, jak żaden inny samochód Mazdy: jest środkiem transportu w rolniczych krajach Europy i Azji, przewozi strażaków w Grecji, a także młodych mieszkańców miast z „żyłką” do sportu lub przygód. Od premiery Mazda sprzedała ich 60 tys. na świecie, w tym ponad 19 tys. w Europie, zdobywając wiele nagród w czasie ostatnich 30 miesięcy. Wśród nich są tytuły Ute of the Year (co można przetłumaczyć jako SUV Roku) w Australii i Terenowy Samochód Roku w Rosji.
Mazda wprowadza teraz BT-50 po faceliftingu, który podkreśla mocne strony samochodu, w niczym nie zmniejszając jego oryginalnego uroku. BT-50 wygląda teraz nawet mocniej niż poprzednio, podkreślając swym stylem, że jest w stanie zmierzyć się z najmocniejszymi rywalami w tym segmencie. Jeszcze poprawiono jakość wykonania wnętrza, na poziomiesamochodów osobowych i dodano wyposażenie zwiększające komfort jazdy dla najbardziej wymagających użytkowników.

Styl
Zmiany zewnętrzne w kierunku wyższej jakości i większy wybór

Mazda BT-50 po faceliftingu może spełnić wymagania zarówno profesjonalnych użytkowników, jak i miłośników przygód na bezdrożach. Podobnie jak w poprzednim modelu, są dostępne trzy wersje kabiny (zależnie od rynku): dla dwóch (kabina Regular), czterech (kabina Freestyle) lub pięciu pasażerów (kabina podwójna). Długości skrzyni ładunkowej wynoszą odpowiednio 2280, 1753 i 1530 mm. Zmieniono całkowicie kształt przedniego zderzaka, stanowiącego całość z nakładką ochronną na przedni pas samochodu. Tworzą one obecnie dużą stylizowaną literę H, której górne ramiona łączą się z przetłoczeniami na pokrywie komory silnikowej, a dolne wtapiają się w zderzak. Wizualnie łączy to poszczególne elementy na przedniej ścianie samochodu w mocny wizerunek typowy dla samochodów Mazda. Pięciokątna atrapa chłodnicy Mazdy jest dzięki temu mocniej podkreślona, a trapezowy kształt otworów w dolnej części zderzaka sugeruje radość z jazdy BT-50. Projektanci dodali nowe przednie reflektory w srebrnych oprawach, tak by optycznie poszerzyć przód i nadać pick-upowi po faceliftingu bardziej „muskularny” wygląd.

Większa różnorodność: więcej kombinacji zewnętrznych

Mazda BT-50 Facelift ma więcej cech zewnętrznych, które pozwalają klientom zróżnicować ich samochody w większym stopniu niż poprzednio. Wybór kolorów został zwiększony z 9 do 11, w tym 5 jest nowych. Wszystkie 3 malowania dwukolorowe zostały zmienione. Obecnie są to zestawienia metalizowanego lakieru „Srebrny Highlight” z metalizowanym „Szary Tytanowy”, mikowym „Niebieska Laguna” i mikowym czarnym. Nakładki na błotniki są wyposażeniem standardowym dla wszystkich samochodów z dwubarwnym lakierowaniem w kompletacjach Mid i High Grade, boczne stopnie wejściowe mają obecnie srebrny kolor, wprowadzono nowe koła 16-calowe (dla modeli 4WD). Klienci oczekujący lepszego wyglądu mogą zamówić przyciemniane szyby boczne w tylnej części kabiny i szybę tylną. Wnętrze: nowe materiały, barwy i oświetlenie

BT-50 miał wnętrze zaprojektowane i wykonane tak, że jakością przewyższał niejeden samochód osobowy. Model po faceliftingu zachowuje staranny montaż poprzednika, z bardzo małymi szczelinami między tablicą rozdzielczą a wykładzinami drzwi, i dodaje tapicerkę o wyższej jakości oraz nowe kolory i oświetlenie w celu dalszej poprawy wyglądu. By „odświeżyć” przedział pasażerski, podświetlenie przyrządów, panelu sterowania wentylacją i radioodtwarzacza ma kolor bursztynowy. Wprowadzono nowe tkaniny na tapicerkę siedzeń i wykończenie drzwi. W standardzie High i Mid Grade fotele mają obecnie nową tkaninę ze wzorem „szachownicy” w środkowej części, ze splotem w celu poprawienia jakości, a standardzie Low mają wzorzystą tapicerkę w miejsce jednolicie szarej z poprzedniego modelu. Centralna konsola tablicy rozdzielczej ma nakładkę w srebrnym kolorze, dopasowaną do nowej tapicerki i barwy oświetlenia. Samochody High Grade mają obecnie skórzany mieszek i obszycia gałki dźwigni zmiany biegów, kierownicy i pokrywy centralnej konsoli. Jako opcja w standardzie High Grade jest dostępna tapicerka siedzeń z czarnej skóry.




Komfort, funkcjonalność i wyposażenie
Komfort jak w samochodzie osobowym
Otoczenie jak w samochodzie osobowym, taki sam komfort i wyposażenie połączono z funkcjonalnością, jakiej można oczekiwać od pick-upa. Wszystkie wersje BT-50 Facelift mają przednie fotele równie komfortowe jak w samochodzie osobowym, a w wersji z podwójną kabiną na tylnej kanapie zamontowano pośrodku podłokietnik, zwiększający wygodę jazdy 4 dorosłych. Wysokie położenie foteli pick-upa połączono z optymalnym kształtem pokrywy komory silnikowej i skrzyni ładunkowej, by poprawić widoczność do przodu i do tyłu, ważną w tak uniwersalnym samochodzie. Wersja po faceliftingu ma nowe ogrzewane lusterka zewnętrzne (zależnie od poziomu wyposażenia), które szybko oczyszczają się z zaparowania lub szronu. Przejęto z poprzednika układ klimatyzacji, z wentylatorem o zdwojonym kanale dolotowym w celu zapewnienia doskonałego ogrzewania i chłodzenia. Mazda BT-50 Facelift zachowała także ciche wnętrze, dzięki starannej izolacji akustycznej, małemu hałasowi zasysania powietrza do silnika i pracy wentylatora, a także „kulturze” silnika wysokoprężnego z wtryskiem common rail i dwumasowym tłumikiem drgań w kole zamachowym.

Doskonała funkcjonalność, we wnętrzu i poza nim
Codzienny załadunek i posługiwanie się Mazdą BT-50 są łatwe, czyniąc z samochodu doskonałego towarzysza do pracy lub zabawy. Kabina Freestyle wyróżnia się unikalną konstrukcją drzwi bez środkowego słupka, ułatwiającą zajmowanie miejsc z tyłu lub zapełnienie ładunkiem przestrzeni za przednimi fotelami. Tylna klapa skrzyni ładunkowej nadal jest otwierana pojedynczą klamką, na górnej krawędzi skrzyni i na jej ścianach wewnątrz są haki do mocowania ładunku. Na tylnej ścianie kabiny są ograniczniki (zależnie od wersji wyposażenia irynku), które można unieść, by zabezpieczyć przed przesuwaniem ładunek dłuższy niż skrzynia. Są także szczeliny w burtach skrzyni ładunkowej, w które można wsuwać przegrody dzielące ją na dwie części.
Przednie siedzenia mają regulację wzdłużną i mogą być złożone do przodu. Kolumna kierownicy ma regulację pochylenia, umożliwiając każdemu znalezienie wygodnej pozycji do prowadzenia. Schowków we wnętrzu jest więcej, niż można by oczekiwać od pick-upa. Nad schowkiem w tablicy rozdzielczej znajduje się wysuwany stolik, który można obciążyć do 10 kg. Jest schowek w centralnej konsoli, a nawet poręczna skrzynka z narzędziami pod siedziskiem lewego tylnego siedzenia w kabinie Freestyle. Są także kieszenie mieszczące butelki w przednich i tylnych drzwiach, elektrycznie sterowane lusterka i zdalne otwieranie pokrywy wlewu paliwa. Elektryczne podnośniki szyb w drzwiach mają zabezpieczenie przed przycięciem i funkcję pełnego otwarcia/zamknięcia jednym przyciśnięciem szyby przy drzwiach kierowcy; centralne ryglowanie zamków z miejsca kierowcy, a także układ otwierania drzwi bez użycia kluczyka (w Mid i High Grade) to dodatkowa wygoda. Konsola podłogowa jest pojemna i wszechstronna. Mieszczą się w niej dwa schowki, górny o pojemności 1,7 dm3 i dolny o pojemności 5,1 dm3), wyjmowana popielniczka (w akcesoriach) trzy podstawki na kubki z przodu i dwa z tyłu oraz podłokietnik (po zamknięciu), wszystko w jednym zespole.

Nowe wyposażenie: gniazdo wejściowe AUX do podłączenia odtwarzacza MP3
Wykorzystując dobre wyciszenie wnętrza Mazdy BT-50 Facelift, zastosowano w niej (zależnie od rynku) system audio ze wzmacniaczem o wysokich osiągach i układem ALCautomatycznego ustawiania siły głosu na jednym z trzech poziomów, w zależności od prędkości jazdy. System audio składa się z radia, odtwarzacza CD i do czterech głośników (w kabinie Regular są dwa głośniki). Wersje High Grade są wyposażone w 6 głośników i zmieniarkę na 6 płyt CD. W ramach faceliftingu dodano wejście AUX do systemu audio, umożliwiając odtwarzanie na nim muzyki w formacie MP3.

Silnik i układ przeniesienia napędu
Mocny i przyjemny w prowadzeniu
Mazda BT-50 Facelift zachowuje z poprzednika mocny, oszczędny i o wysokiej „kulturze” pracy silnik wysokoprężny MZR-CD o pojemności 2,5 dm3, z wtryskiem paliwa common rail. Jest to 16-zaworowy diesel z dwoma wałkami rozrządu w głowicy i turbodoładowaniem o zmiennej geometrii i chłodzeniem powietrza doładowującego. Maksymalna moc to 105 kW/143 KM przy 3500 obr./min, maksymalny moment obrotowy 330 Nm przy 1800 obr./min. Daje to silnikowi elastyczność odpowiednią do jazdy „Zoom-Zoom” bez obciążenia, a zarazem umożliwia ciągnięcie przyczepy hamowanej o masie do 3 000 kg (modele 4x4). Stosowana jest także przepustnica sterująca zawirowaniem ładunku w połączeniu ze zoptymalizowaną recyrkulacją spalin EGR i ich wysokowydajnym chłodzeniem w celu spełnienia wymagań normy Euro IV, umożliwiającej w wielu krajach uzyskanie zniżek podatkowych.
Nowy BT-50 zachowuje sprawdzony układ przeniesienia napędu na tylne koła z poprzedniego modelu, spełniający wymagania zarówno profesjonalnych użytkowników, jak i amatorów pick-upów. Obejmuje on precyzyjną i łatwą w przełączaniu skrzynię 5-biegową w układzie tylko 2WDlub 2WD/4WD. Ten drugi obejmuje mocną skrzynię rozdzielczą, która przekazuje duży moment silnika na koła zapewniając doskonałe właściwości jezdne na drodze i w terenie. Jest również łatwa i wygodna w obsłudze. Zastosowano układ RFW zdalnego blokowania mechanizmu „wolnego koła” w przednich piastach, co umożliwia przełączenie między napędem 2WD a 4WD przy prędkości jazdy do 100 km/h. Po wjechaniu na drogi utwardzone i przełączeniu na napęd 2WD, po wciśnięciu przycisku RFW przednia przekładnia główna i wał napędowy są odłączane od kół przednich. Ta funkcja umożliwia jazdę szosową z dużą prędkością natychmiast po wyjechaniu z terenu, bez zatrzymywania się. Przyczynia się też do zmniejszenia zużycia paliwa i układu przeniesienia napędu, a także ograniczenia hałasu.
Wszystkie wersje (poza niektórymi 2WD Low Grade) mają tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu LSD, który automatycznie reguluje rozłożenie sił napędowych na oba tylne koła, zachowując optymalną przyczepność na wszelkich nawierzchniach.

Podwozie i bezpieczeństwo
Zwiększony komfort jazdy
Mazda BT-50 ma to samo sprawdzone, mocne podwozie co jej poprzednik. Przednie zawieszenie z podwójnymi wahaczami poprzecznymi ma amortyzatory o dużej średnicy, zapewniające wysoki komfort jazdy. Resory piórowe prowadzące tylny sztywny most sztywną są długie i mają uszy odsadzone tak, że ich środek pokrywa się z osią pióra (to rozwiązanie, zwane gwarowo „Berlin Eye”, usztywnia resor na siły działające w kierunku poziomym, a więc głównie powstające przy intensywnym hamowaniu). Także tu użyto amortyzatorów o większej średnicy. W ten sposób poprawiono tłumienie tylnego zawieszenia przy jeździe bez obciążenia, zapewniając jednocześnie wytrzymałość niezbędną do podtrzymania do 1181 kg ładunku znajdującego się na skrzyni (w wersji 4WD). Mazda BT-50 Facelift ma ten sam układ kierowniczy co poprzedni model, zapewniając pewne prowadzenie niezależnie od obciążenia. Ponieważ jest on wspomagany hydraulicznie, ułatwia manewrowanie i zarazem jest precyzyjny przy większych prędkościach jazdy.

Bezpieczeństwo bierne i czynne
Dzięki wysokiej pozycji siedzącej, kierowca Mazdy BT-50 Facelift ma ze swego miejsca dobrą widoczność we wszystkich kierunkach. Duże, wentylowane tarcze hamulcowe z przodu współpracują z zaciskami 2-tłoczkowymi (samochody 4WD) zapewniając niezawodne hamowanie z obciążeniem, tylne hamulce bębnowe są sterowane za pośrednictwem zaworu LSPV regulującego rozkład sił hamowania w zależności od obciążenia osi, dostosowującego ciśnienie pod kątem maksymalnej skuteczności. Mały luz pedału hamulca i właściwa reakcja na jego wciśniecie są zapewnione przez odpowiednią konstrukcję cylinderków hamulcowych, właściwe przełożenie dźwigni pedału i konstrukcję zaworu LSPV, który nie potrzebuje większej ilości płynu hamulcowego. ABS działający na wszystkie koła i elektroniczny regulator rozkładu sił hamowania na koła EBD są w standardzie (Mid i High Grade) lub w opcji (Low Grade) na większości rynków.
We wnętrzu znajduje się cały zestaw rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo bierne, obejmując mocną strukturę kabiny, odporną na deformacje przy kolizji, przednie i boczne poduszki powietrzne (zależnie od poziomu wyposażenia), regulację wysokości pasów bezpieczeństwa przednich siedzeń (kabina Double Cab), zamki drzwi z zabezpieczeniem przed otwarciem przez dzieci i elektryczne podnośniki szyb z zabezpieczeniem przed przycięciem, teleskopową kolumnę kierownicy zmniejszającą obrażenia klatki piersiowej kierowcy w razie poważniejszej kolizji czołowej.

0 komentarze:

Prześlij komentarz