Limitowana edycja: Ford Focus ST 500
13.08.2009


Silnik? Potworne V8 o mocy 1199 koni mechanicznych i momencie obrotowym 1483 niutonometrów połykające 91-oktanową mieszankę paliwową w ilościach nie tak bardzo hurtowych jak możnaby się spodziewać. Spalanie w mieście ma sięgać (15,7 l/100km) a na autostradzie (10,7 l/100km). Ultimate Aero TT osiąga 100 km/h w 2,78 sekundy i według testów z tunelu aerodynamicznego auto miałoby zachowywać się stabilnie nawet przy prędkości 461 kilometrów na godzinę. Prędkościomierz wyskalowano jednak "tylko" do 418 km/h.
SSC dość długo zwlekało z oficjalnym potwierdzeniem prędkości maksymalnej swoich modeli, które swego czasu zapewne utytułowało by najszybszymi seryjnymi samochodami świata. W przypadku Ultimate Aero TT sprawa ma się nieco inaczej. W grudniu'06 zapowiedziano iż w maju przyszłego roku na torze w niemieckim Wolfsburgu zostanie podjęta próba pobicia nieoficjalnego rekordu należącego do Veyrona (407 km/h) oraz oficjalnego rekordu Koenigsegga CCR (389 km/h).
Pierwszego marca'07 poinformowano iż próba ma się odbyć szybciej niż planowano - już 21 marca na 12-milowym odcinku autostrady numer 93 w Elko Country w stanie Nevada. Pomiar prędkości dokonywany miał być laserowo z dokładnością do do 0,01 mph. Niestety rekord nie został pobity. Przy wrzuceniu najwyższego biegu koła napędowe wpadły w poślizg przez co auto rozpędziło się do "zaledwie" 370 km/h, mając jeszcze połowę zapasu mocy. Mimo niepowodzenia firma nie miała wątpliwości iż Ultimate Aero TT pobije rekord - w sierpniu zapowiedziano iż do końca miesiąca zostanie podjęta kolejna próba.
Zapowiedzi te nie znalazły jednak realizacji w rzeczywistości i oficjalna próba odbyła się nieco później - 13 września na zamkniętym odcinku autostrady w stanie Waszyngton. Ultimate Aero TT rozpędziło się do prędkości maksymalnej prawie 414 km/h. Oficjalny rekord prędkości seryjnie produkowanego samochodu liczony jako średnia z dwóch przejazdów w ciągu jednej godziny wyniósł 411,72 km/h. W porównianiu do wcześniejszych zapowiedzi tak skromne poprawienie wyniku Veyrona wydaje się być jednak poniżej oczekiwań i wypada teraz tylko czekać aż ktoś poprawi ten wynik...
Inżynierowie Toyoty poczuli żar upałów i postanowili pozbyć się dachu w samochodzie serii LF-A. Z racji tego, że kabrioleciki oprócz dostarczania niezwykłej frajdy z jazdy służą także do lansu, wyposażono ów samochodzik w silnik V10, dlatego z pewnością dźwięk przejeżdżającego obok Lexusa nie będzie nam obojętny. W końcu to tylko 2 cylindry mniej niż np. u Astona Martina... 5.0l pojemności dostarcza okrągłe 500 KM Mocy, który bez problemu powinien rozpędzić to cudo powyżej 300 Km/h. Konstruktorzy zbudowali ten pojazd głównie z włókna szklanego i aluminium, co daje bardzo dobry współczynnik ilości KM/Kg.Silnik położony z przodu wzdłużnie napędza z impetem biedne i Bogu ducha winne tylne koła. Na dodatek pogania je szybką skrzynią automatyczną z możliwością sekwencyjnej zmiany biegów.Wymiary Lexusa są równie imponujące, bo zaledwie 1,20 metra wysokości przy 4,5 metra długości i rozstawie osi: 2,60 m. Do tego jeszcze 20" felgi z przodu i z tyłu. Docisk przy prędkościach, w których pęd powietrza wyrywa włosy z głowy zapewnia adaptacyjny spoiler, sterowany pewnie dzięki technologiom NASA.I jak to zwykle przy konceptach bywa - życzmy im aby się za bardzo nie ogołociły w drodze na taśmę produkcyjną z tego, co tak bardzo w nich fascynuje: niepohamowanej fantazji.
Jak to było naprawdę? Czym był sławny czarny K.I.T.T? Jak zapewne się domyślacie K.I.T.T nigdy nie istniał a wszystkie bajery w które został wyposażony były mistyfikacją tworzoną przez twórców serialu.K.I.T.T był to przerobiony Pontiac Trans Am z 1982 roku. Jak to sie stało że właśnie ten samochód został legendą? Wytwórnia filmowa universal potrzebowała na szybko samochodu do swojego serialu, zbieg okoliczności sprawił że w tym samym czasie firma General Motors miała wypuścić owego Pontiaca. Obu firmom było to na rękę ponieważ za cene kilku pojazdów które General Motors udostępniało na plan filmowy wytwórnia Universal zapewniała jakże mistrzowską reklamę na skale światową.Przed rozpoczęciem zdjęć na plan filmowy dostarczono 4 samochody z których każdy był przeznaczony do czegoś innego:1. Tak zwany Picture Car czyli Pontiac z tą całą kolorową deską rozdzielczą której nie powstydził by sie nawet krążownik z serialu star trek. Michael nią uruchamiał opcje K.I.T.Ta jednak tak naprawdę po wciśnięciu przycisku nie było żadnego efektu. Miał wbudowaną specjalną kierownicę.2. Druga wersja do nagrywania scen z bardzo bliskiej odległości. Przeważnie te sceny w których Michael rozmawiała z samochodem, tak naprawdę głos który mu odpowiadał należał do asystenta reżysera który mówił przez mikrofalówkę. Deska rozdzielcza była atrapą bez przycisków tej deski z pierwszego pojazdu natomiast kierownica była taka sama.3. Trzeci samochód był wersją do wyczynów kaskaderskich. Posiadał wzmocniony silnik (300 KM), ulepszone hamulce oraz deskę rozdzielczą atrapę tak jak w przypadku drugiego samochodu. W tym modelu została zamontowana standardowa okrągła kierownica.4. Czwarty a zarazem ostatni samochód był wersją z wbudowanymi katapultami i używano go tylko do wyrzucania kaskadera w powietrze.To już wszystko na temat najsławniejszego samochodu serialowego wszechczasów.