Jak podróżować z przyczepą?

28.08.2013

Jak podróżować z przyczepą
Pomimo tego, że czas wakacyjnych wyjazdów powoli się kończy, mamy kilka porad dotyczących podróżowania z przyczepą. Aby bezpiecznie podróżować z przyczepą, należy się do tego odpowiednio przygotować, a także pamiętać o kilku ważnych zasadach.

Kierowca z kategorią B może podróżować jedynie z przyczepą o masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg, jeżeli masa całkowita przyczepy nie przekracza masy pojazdu i jednocześnie masa całkowita samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 tony. W przypadku holowania większych przyczep, wymagane są dodatkowe uprawnienia.

Przygotowując przyczepę kempingową  przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ogumienie, tzn. czy ogumienie jest odpowiednie do maksymalnej przyczepy, a także czy nie ma widocznych uszkodzeń opony, jak wybrzuszenia, czy spękania gumy.

Pakując bagaże starajmy się układać je tak, aby najcięższe bagaże znajdowały się najniżej. Niższy środek ciężkości sprawia, że przyczepa wychyla się w mniejszym stopniu i jest łatwiejsza w prowadzeniu. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę, aby w miarę równomiernie rozłożyć bagaże w przyczepie, tak aby zapewnić odpowiedni nacisk dyszla na hak.

Ważne aby hak łączący samochód z przyczepą kempingową był odpowiednio zamontowany. Najlepiej nie montować go samemu, a zlecić montaż sprawdzonemu serwisowi.
Jak podróżować z przyczepą

Powinniśmy wyposażyć nasz samochód w dodatkowe lusterka zewnętrzne na specjalnych wysięgnikach. Przydadzą się one szczególnie przy pokonywaniu zakrętów i manewrach wyprzedzania. Warto mieć również dodatkowe kliny zabezpieczające, które wykorzystamy, gdy będziemy zmuszeni do zatrzymania się z przyczepą na stromym podjeździe.

Technika jazdy

Podczas jazdy z przyczepą ważne jest zachowanie większej ostrożności. Trzeba pamiętać, że samochód z przyczepą ma wydłużoną drogę hamowania, nawet o 70%. Należy więc unikać gwałtownych hamowań i przyśpieszeń.

Zakręty należy pokonywać odpowiednio szeroko oraz z rozsądną prędkością. Zbyt ciasne pokonanie zakrętu może spowodować jego ścięcie przez przyczepę.

Podczas silnych podmuchów wiatru lub nierównomiernym rozłożeniu bagaży, przyczepa może zacząć się kołysać. Należy wtedy hamować tak długo, aż ustabilizuje się tor jazdy samochodu z przyczepą. 

Manewr wyprzedzania  możemy wykonać tylko wtedy, gdy wystarczającą ilość miejsca i czasu
Pamiętajmy o bezwzględnym zakazie przewożenia osób w przyczepie podczas jazdy.
źródło: skoda-auto.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz