XXVII Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

16.08.2012

Olimpiada Wiedzy Ekologicznej
Istniejąca już 27 lat Olimpiada Wiedzy Ekologicznej jest najpopularniejszą wśród dwudziestu dziewięciu olimpiad przedmiotowych odbywających się w Polsce i zarejestrowanych w rejestrze olimpiad Ministerstw Edukacji Narodowej.
 
Tegoroczna 27 Olimpiada Wiedzy Ekologicznej zgromadziła prawie 1,3 mln uczestników. Olimpiada stanowi jedną z najskuteczniejszych i bardzo atrakcyjnych form edukacji ekologicznej. W tym roku po raz dziesiąty z rzędu Toyota Motor Poland była sponsorem strategicznym Olimpiady Wiedzy Ekologicznej.
 
Od 1991 roku patronatem merytorycznym olimpiady jest Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, która daje także wsparcie organizacyjne. Jednocześnie już od pierwszych edycji honorowymi patronami olimpiady zostali Minister Środowiska i Minister Edukacji Narodowej. Do wiodących organizatorów olimpiady należą również: Zarząd Główny Ligii Ochrony Przyrody, Wojewódzkie Komitety OWE, Okręgowe Zarządy LOP, pracownicy Urzędów Marszałkowskich, Urzędów Wojewódzkich, Kuratoriów Oświaty, a także pracownicy naukowi szeregu uczelni. Olimpiada Wiedzy Ekologicznej wpisuje się doskonale w realizację programu „Dekady edukacji na rzecz zrównoważonego rozwoju”, która w latach 2005-2014 została ogłoszona przez ONZ i UNESCO.

Począwszy od XVIII edycji olimpiady, Toyota Motor Poland włączyła się w jej przygotowania, stając się głównym współorganizatorem i sponsorem przedsięwzięcia. Od dziesięciu lat Toyota drukuje wszelkie materiały i plakaty, organizuje ich bezpośrednią wysyłkę do 3500 szkół biorących udział w olimpiadzie. Jednocześnie wszyscy finaliści i laureaci finałów centralnych otrzymują od Toyoty cenne nagrody rzeczowe.

Toyota umożliwia olimpijczykom zapoznanie się z najnowszymi technologiami ekologicznymi. Podczas XIX edycji, na finał do Ustronia Jaszowca, Toyota sprowadziła z myślą o uczestnikach olimpiady dwie Toyoty Prius z napędem hybrydowym, aby zaprezentować ich możliwości. Olimpijczycy w trakcie jazd testowych zapoznali się z budową i działaniem tych aut.

Indeks w kieszeni

Najlepsza siódemka uczestników z każdego województwa (spośród 30 tys. uczniów biorących udział w eliminacjach) dostaje się do finału ogólnopolskiego. W ostatecznych zmaganiach o zwycięstwo bierze udział 112 finalistów. W uznaniu poziomu wiedzy i zaangażowania olimpijczyków, senaty 61 uczelni wyższych z całego kraju, przyznały finalistom i laureatom szczebla centralnego indeksy bez postępowania kwalifikacyjnego na kierunki przyrodnicze oraz związane z ochroną i kształtowaniem środowiska. Olimpiada obejmuje bardzo szeroki zakres wiedzy. Uczestnicy muszą wykazać się znajomością dziewięciu bloków problemowych:

- ekologia klasyczna,
- wody i ich ochrona,
- gleby i ich ochrona,
- gospodarka rolna i leśna,
- żywność i zdrowie,
- ochrona przyrody,
- ochrona powietrza,
- odpady, promieniowanie, hałas,
- zagadnienia społeczno-gospodarcze związane z ochroną środowiska w Polsce i na świecie.

Tegoroczny finał centralny XXVII edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej odbył się w dniach 1-3 czerwca w Zielonej Górze. Najlepszych 116 uczniów szkół ponadgimnazjalnych (kilku uzyskało równorzędne wyniki), spotkało się na finale centralnym w Zielonej Górze. Gospodarzem był Urząd Marszałkowski, a patronatem honorowym przedsięwzięcie objęła Marszałek Województwa Lubuskiego.
Olimpiada Wiedzy Ekologicznej

W pierwszym dniu zmagań odbył się test pisemny. Poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, dlatego komisja dopiero po dogrywkach ogłosiła grupę 10 laureatów na ustny, ścisły finał. Na koniec pierwszego dnia przedstawiciele Toyoty Motor Poland zaprezentowali uczestnikom finału najnowszą Hybrydową Toyotę Prius. Prezentacja połączona była z jazdami testowymi.

W demonstrowanie aut i organizację finału zaangażował się także lokalny diler Toyoty z Zielonej Góry JPJ Auto Sp. z o.o. Kierownik marketingu Katarzyna Jakubowska i handlowcy zaprosili osoby biorące udział w olimpiadzie na dnia otwarte Yarisa HSD, które się w tym czasie odbywały. Goście zostali przewiezieni na stację dilerską Toyota Zielona Góra przez pracowników i wzięli udział w prezentacjach oraz jazdach testowych nowych w ofercie aut.

Finalistów było wielu

3 czerwca odbył się ustny finał. Po wylosowaniu kopert z pytaniami i ustaleniu kolejności odpowiedzi, laureaci musieli oprócz odpowiedzi na pytania dotyczące ekologii, rozpoznać odgłosy i tropy zwierząt, nazwać próbki roślin oraz rozwiązać zagadnienia związane z przepisami prawa. Laureatami XXVII Olimpiady Wiedzy Ekologicznej podczas finału w Zielonej Górze zostali:

1.Monika Tabor
2.Katarzyna Dądela
3.Natalia Rusnarczyk
4.Michał Zajkowski
5.Artur Lewicki
6.Kinga Szczepaniak
7.Natalia Słupska
8.Dominik Starczewski
9.Karolina Drabek
10.Katarzyna Bancerz

W tegorocznej edycji nagrodą główną, ufundowaną przez Toyota Motor Poland, był skuter o napędzie elektrycznym, drugą nagrodą był voucher biura podróży o wartości 2.000 zł na dowolny wyjazd krajowy lub zagraniczny, trzecią - kompaktowy aparat fotograficzny wysokiej klasy. Pozostali laureaci zostali wyposażeni przez Toyotę w sprzęt turystyczny i markowe lornetki. Uczestnicy i goście olimpiady również zostali obdarowani przez Toyota Motor Poland upominkami.

Przed finałem, przedstawiciele Toyota Motor Poland ogłosili wyniki zorganizowanego po raz drugi Quizu Toyoty i rozdali zwycięzcom cenne nagrody i upominki. Nagrodę główną w postaci vouchera biura podróży o wartości 1.500 zł na dowolny wyjazd krajowy lub zagraniczny otrzymała Monika Kowalik. Poniżej pełna lista zwycięzców w Quizie Toyoty:


1.Monika Kowalik
2.Paulina Furdykoń
3.Katarzyna Dądela
4.Arkadiusz Lichocki
5.Karolina Drabek
6.Tomasz Dobrowolski
7.Jakub Patryas
8.Jakub Droś
9.Marzena Pilarczyk
10.Małgorzata Kasprzak

Wszystkim uczestnikom II Quizu Toyoty rozegranego podczas XXVII edycji Olimpiady Wiedzy Ekologicznej serdecznie gratulujemy!

0 komentarze:

Prześlij komentarz

ARCHIWUM WIADOMOŚCI