40 lat 120S i 120S Rallye. Niedoceniani prekursorzy

28.12.2011

"Sto-dwudziestki" powstały w odpowiedzi na zmiany przepisów FIA na sezon 1971. Zanik klasy 1150 ccm, na granicy której skutecznie balansował model 110L Rallye, oznaczał dla Skody bezpośrednią konfrontację w znacznie mocniej obsadzonej kategorii 1300 ccm.

Początkowo, poprzez zwiększenie skoku tłoka silnika 1.1 z 68 do 72mm, uzyskano napęd o objętości 1.2 litra. Z uwagi na brak seryjnego pojazdu wyposażanego w taki silnik, dla potrzeb homologacyjnych (do grupy A2) odmiany sportowej, konieczna stała się budowa określonej liczby egzemplarzy cywilnych. W ten sposób do oferty trafił Typ 728, sprzedawany pod oznaczeniem 120S.

Większość pojazdów w tym wykonaniu, skalibrowanym na moc 64KM, zakupiło ministerstwo spraw wewnętrznych i skierowało do służby w VB (Veřejnej Bezpečnosti).

Prócz wspomnianego wyżej, zmodyfikowanego silnika wywodzącego się w linii prostej z agregatu modelu coupe 110R i tym samym wyposażonego w chłodnicę oleju, alternator, podwójny wydech i szereg usprawnień układu tłokowo-korbowego, model 120S mógł pochwalić się naporowym układem chłodzenia.

Chłodnica powędrowała do przodu pojazdu, pas przedni wzbogacono o wloty świeżego powietrza, pokrywę bagażnika – o wyloty ogrzanego. Powiększono zbiornik paliwa, wprowadzono serwomechanizm hamulców i szybkozawór wlewu benzyny.

Homologowane do sportu wersje 120S Rallye posiadały ponadto parę podwójnych gaźników Weber, układ smarowania w systemie suchej miski, ośmiokanałową głowicę i filtr oleju o pełnym przepływie. Z zewnątrz, prócz obręczy z lekkich stopów, dodatkowego oświetlenia oraz braku zderzaków, wyróżniały się zwykle soczystymi odcieniami lakieru i pokrywami malowanymi w kolorze czarnym.

120S Rallye zamawiały zarówno motokluby czechosłowackie, jak i najbardziej renomowane stajnie wyścigowe z krajów europejskich. Załogi odnosiły na tych pojazdach liczne sukcesy na trasach rajdów oraz – przede wszystkim – wyścigów torowych i górskich. Torowa odmiana, przygotowana dla fabrycznych załóg, skutecznie nawiązywała rywalizację z tuzami klasy 1300 – Alfami GTAj ze stajni Autodelty, FIAT-ami 128 tuningowanymi przez Scuderia Filipinetti lub Trivellato, NSU TTS 1300 czy Renault 12 Gordini.

W ostatniej fazie ewolucji modelu, powiększony do granicy klasy silnik (1.3 litra) dysponował mocą 136 KM i pozwalał na przekroczenie prędkości 200 km/h. Samochód ten jest wyjątkowo ważny z jeszcze jednego powodu – zastosowane w nim rozwiązania techniczne znalazły się wkrótce w największej, sportowej legendzie marki – modelu 130RS ale i w części wpłynęły na budowę modeli wielkoseryjnych z lat 1976-90.

Czytaj dalej...

Sześcionogi pies dla Moto2 i Moto3

27.12.2011

Włoski koncern ENI będzie w 2012 roku jedynym oficjalnym dostawcą paliwa i smarów dla nowej klasy wyścigów motocyklowych Moto3, która zastąpi obecną kategorię 125cc. ENI jest także liderem wśród dostawców paliw i smarów dla kategorii Moto2 do roku 2014.

- Dzięki temu obecność ENI w świecie wyścigów motorowych wzrośnie – mówi Rafał Szyszkowski z BP Techem SA, przedstawiciela włoskiego koncernu ENI w Polsce od 2003 roku. - Współpraca ENI ze sportem motorowym i samochodowym, a także F1, trwa z powodzeniem od kilkudziesięciu lat. Tak jak dotychczas będzie to efektywne partnerstwo zakładające testowanie najbardziej zaawansowanych produktów przed wprowadzeniem ich na rynek na całym świecie.

Dotychczas paliwa i smary tego koncernu, wykorzystywane nie tylko przez sportowców, ale także dostępne dla wszystkich zmotoryzowanych, sprzedawane były pod marką AGIP, której znakiem był sześcionogi pies. Obecnie jest on znakiem handlowym wszystkich wyrobów koncernu, sprzedawanych pod wspólną marką ENI, która zastąpiła dotychczasowe marki.

Czytaj dalej...

Kia Picanto i Peter Schreyer nagrodzeni przez magazyn Top Gear

23.12.2011

Aż dwie spośród nagród znanego magazynu BBC Top Gear otrzymał w tym roku koncern Kia. Kia Picanto uznana została za Najlepszy Zakup Roku, a naczelny stylista (CDO) koncernu, Peter Schreyer znalazł się wśród Ludzi Roku.


Kia Picanto została dosłownie obsypana nagrodami od chwili premiery rynkowej w czerwcu bieżącego roku, a Top Gear zręcznie to podsumował: „Nareszcie jest koreańskie supermini, które można mieć, powiedzmy zamiast Fiata 500. Chcecie zrobić dobry interes? To auto kosztuje ponad dwa tysiące funtów mniej niż Pięćsetka i − jak dla nas − to jest po prostu lepszy samochód.”

Peter Schreyer − człowiek firmujący zespół, który modelowi Picanto nadał tak silną osobowość, otrzymał wyróżnienie za swą rolę jako niekwestionowanego lidera designu marki Kia. W uzasadnieniu przyznanej nagrody magazyn Top Gear pisze: „Dobry design to sztuka kreacji produktów, które ludzie chcą kupować. Peter Schreyer kierował tym procesem w Kia, wykazując imponujący talent i hart ducha.”

„Top Gear znany jest na świecie jako najbardziej chyba niezależny magazyn motoryzacyjny, tworzony przez entuzjastów, którzy nie boją się głosić, co myślą, stąd też to wyróżnienie jest tym cenniejsze dla nas wszystkich w Kia.” − stwierdził Peter Schreyer. „Z drugiej strony, jak już mówiłem wcześniej, naprawdę rzadko zdarza się aby nowemu designerowi firma dawała carte blanche. Ta nagroda, jak myślę, to dowód na słuszność tej odważnej decyzji!”, dodał.

Pełna historia i kulisy przyznanych nagród zostaną opublikowane w numerze lutowym polskiej edycji magazynu Top Gear.

Czytaj dalej...

Szkoła Auto z europejskim certyfikatem ECOWILL

21.12.2011

Szkoła Auto SKODY jest jedyną w Polsce szkołą doskonalenia techniki jazdy z europejskim certyfikatem ECOWILL. Projekt ten jest częścią programu "Inteligentna Energia - Europa" i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

Ekojazda, która jest głównym celem projektu, zmniejsza emisję CO2 oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa na drogach.

W listopadzie br. instruktorzy Szkoła Auto wzięli udział w szkoleniu ECOWILL, uzyskując europejskie certyfikaty zawodowe. Uprawniają one do przeprowadzania szkolenia w zakresie bezpiecznej jazdy w stylu eco, zarówno dla instruktorów nauki jazdy, jak i każdego kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B. Szkolenie przeprowadzone zostało przez niemieckich trenerów z organizacji Deutscher Verkehrssicherheitsrat e.v. (Niemiecka Rada ds. Bezpieczeństwa Drogowego).

Trenerzy Szkoła Auto są jedynymi w Polsce i jednymi ze 120 instruktorów w Europie, którzy uzyskali certyfikaty ECOWILL.

Szkolenie odbyło się na dwóch poziomach. Pierwszy obejmował rozwijanie umiejętności prowadzenia szkoleń dla kandydatów na kierowców w zakresie ekojazdy. Poziom drugi dotyczył prowadzenie krótkich lekcji nauki ekojazdy dla kierowców licencjonowanych.
Projekt posiada 15 europejskich partnerów, jednym z nich jest polska organizacja: KAPE (Krajowa Agencja Poszanowania Energii).

Czytaj dalej...

Prawo jazdy dla niepełnosprawnych ze Szkołą Auto SKODY

20.12.2011

Zakończyła się siódma edycja L-Drivingu. Jest to kurs na prawo jazdy kat. B dla osób niepełnosprawnych, organizowany przez Szkołę Auto Skody. Po odbyciu obowiązkowego szkolenia, kursanci przystąpili do egzaminu w poznańskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Kurs nauki jazdy realizowany jest w Ośrodku Szkolenia Kierowców Szkoła Auto w ramach programu wspieranego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Aktywny Start - Aktywne Życie” i realizowany we współpracy ze Sportowym Stowarzyszeniem Inwalidów START w Poznaniu.

SKODA AUTO Polska na potrzeby szkolenia udostępniła trzy modele Fabia. Wszystkie samochody zostały uprzednio dostosowane do dysfunkcji ruchowych każdego z uczestników kursu.

Dziewięciu niepełnosprawnych kandydatów na kierowców, w tym jedna osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, odbyło intensywne szkolenie w celu uzyskania uprawnień do kierowania pojazdami. Miło nam poinformować, że 8 z nich zdało egzamin teoretyczny, a 5 zdobyło prawo jazdy już za pierwszym razem.

"L-driving dla osób z dysfunkcjami narządów ruchu organizujemy od 2009 roku i jak do tej pory przeprowadziliśmy już 7 takich cykli." - poinformował Michał Cichosz, Kierownik L Drivingu Szkoły Auto SKODY. Z oferty szkoleń skorzystało już ponad 60 osób z różnymi dysfunkcjami, głównie narządów ruchu. Michał Cichosz podkreślił też ogromne zaangażowanie wszystkich kursantów i wielki wysiłek, jaki włożyli oni w przełamywanie własnych słabości.

Przedstawiciel SKODA AUTO Polska, Marcin Weksej zapowiedział kontynuację i dalszy rozwój projektu L-Drivingu w przyszłym roku. „Wspieranie osób niepełnosprawnych jest dla nas sprawą niezwykle ważną. Dzięki możliwości prowadzenia pojazdów, nasi kursanci zyskują nowe perspektywy na życie. Trzymamy mocno kciuki, by nasze drogi były dla nich bardzo bezpieczne, a kierowcy wyrozumiali".

Czytaj dalej...

Kamera cofania w parze z nawigacją Mio

16.12.2011

Mio Technology wprowadza do sprzedaży bezprzewodową kamerę cofania – rozwiązanie, które ułatwi kierowcom wykonywanie trudnych manewrów. Obraz zza samochodu będzie wyświetlany na dużym, 5” calowym monitorze nawigacji. Dzięki temu kierowca łatwiej dostrzeże niebezpieczne sytuacje na drodze podczas cofania. Urządzenie będzie dostępne w pakiecie, razem z nawigacjami Spirit 685 i Spirit 687. Sugerowane ceny pakietu rozpoczynają się od 779zł.

Nowy pakiet od Mio to efektywne wykorzystanie możliwości wyświetlania obrazu video na ekranie nawigacji, w którą to funkcję wyposażone są powyżesze modele linii Spirit 2011. Podczas jazdy GPS wskazuje trasę, a po włączeniu biegu wstecznego urządzenie Mio przełącza się na tryb cofania. Na 5” calowym ekranie nawigacji wyświetla się obraz w wysokiej rozdizelczości (640 × 480 pixeli) ukazujący co ma miejsce za naszym pojazdem. Kąt widzenia w pionie to około 80°, a w poziomie około 120°. Takie parametry zapewniają dobry przegląd sytuacji i usprawniają podejmowanie decyzji przez kierowcę.

Kamera ma niewielkie rozmiary i jest lekka, co sprawia, że można ją umieścić nawet przy tablicy rejestracyjnej samochodu. Może działać w temperaturze od -20C˚, aż do 70 stopni powyżej zera. Urządzenie jest odporna na pył i wodoodporna, podbnie jak odbiornik sygnału. Co więcej jest też kompatybilna z większością samochodowych systemów medialnych.

Nawigacje Spirit 685 i Spirit 687

Urządzenia, które producent udostępnia razem z kamerą, wyposażone są w TMC - usługę informowania o utrudnieniach na drodze. Dane odbierane przez urządzenie za pośrednictwem fal FM to precyzyjne, aktualne i istotne informacje o ruchu drogowym. Dzięki nim, jeśli na wybranej wcześniej trasie znajdzie się jakaś przeszkoda, urządzenie wytyczy nową trasę przejazdu. Funkcja ta dostępna jest na terenie całej Polski za darmo.

Oprócz TMC Mio Spirit 685 i 687 oferują technologię SmartRoutes™, na którą składają się trzy rozwiązania. Pierwsze z nich to inteligentne wyznaczanie trasy, które oferuje kierowcy optymalną trasę dojazdu do wyznaczonego celu. Kolejne to wybór trasy - pozwala na wygodny podgląd alternatywnych dróg na mapie: najszybszej, ekonomicznej, najłatwiejszej i najkrótszej. Trzecie rozwiązanie to funkcja LearnMe Pro™, która monitoruje oraz zapamiętuje styl jazdy kierowcy i dostosowuje planowaną drogę do jego indywidualnych preferencji.

Najnowsze urządzenia Mio Technology to także znane i cenione przez użytkowników rozwiązania, takie jak np.: asystent pasa ruchu, trójwymiarowy podgląd skrzyżowań, funkcja text-to-speech oraz symulacja trasy w tunelu.

Urządzenia dostępne są u wybranych partnerów Mio Technology.

Darmowa aktualizacja map

Obie nawigacje oferują za darmo dwa lata aktualizacji map. To ważna wiadomość, biorąc pod uwagę stale rozwijającą się sieć dróg w Polsce. Ponadto dostępna jest także możliwość wypożyczenia – za niewielką opłatą – map innych krajów, które nie zostały zamieszczone w urządzeniu. Mapy można wypożyczyć na 3, 7 lub 30 dni.

Czytaj dalej...

Limitowana edycja perfum Zoom-Zoom idealnym prezentem.

14.12.2011

Perfumy dla kobiet i woda toaletowa dla mężczyzn w limitowanej, kolekcjonerskiej edycji, już 15 grudnia trafią na półki Douglas House of Beauty w warszawskim Centrum Handlowym Arkadia. Zapach, który idealnie oddaje założenia koncepcji Zoom-Zoom, wykreowała Kayah wraz z przedstawicielami Mazda Motor Poland oraz Moniką Kaletą, znanym perfumiarzem. Autorem projektu flakonu dla perfum Zoom-Zoom jest Jan Maciej Kochański, zwycięzca ogólnopolskiego konkursu designu Poczuj radość tworzenia, produkcją zaś zajęła się Huta Szkła Krosno.

Kompozycje zapachowe perfum Zoom-Zoom pełne są świeżości i lekkości. Zarówno kobiecy, jak i męski zapach łączą w sobie kwiatowe „nuty serca” – leśna konwalia, magnolia, róża i jaśmin dla kobiet, róża, konwalia i fiołek dla mężczyzn – z owocowymi „nutami głowy” – brzoskwinia, pomarańcza, malina i śliwka w wersji kobiecej, cytryna i zielona mandarynka w wersji męskiej. Kwiatowo-owocową harmonię w obu zapachach dopełniają nie tylko zmysłowe i eleganckie akcenty takie jak piżmo, sandał, wanilia czy ambra, ale także feromony. Perfumy Zoom-Zoom zostały skomponowane tak, aby idealnie odzwierciedlać koncepcję Zoom-Zoom, dlatego są jedyne w swoim rodzaju, pełne energii, ekspresji i radości.

Zapachy pełnią w moim życiu bardzo ważną rolę – opowiada Kayah – dlatego propozycja, którą otrzymałam od marki Mazda, była dla mnie wspaniałą przygodą i lekcją. W pracę nad tym projektem zaangażowanych było wiele osób, tym bardziej cieszę się, że udało się wyprodukować perfumy. To fantastyczne uczucie ujrzeć na półce perfumerii zapach, w którego kreowaniu się uczestniczyło – dodaje – Na pewno będzie on idealnym prezentem, nie tylko świątecznym.

Za każdym razem tworząc kreację perfumeryjną należy wyobrazić sobie osobę dla której jest ona adresowana – mówi Monika Kaleta, ekspertka perfumerii Douglas - W przypadku propozycji adresowanej dla Panów kierowałam się wyobrażeniem mężczyzny, który jest nowoczesny i aktywny, silny i zuchwały, śmiało podejmujący wyzwania rzucane przez życie. Idealnie wpasowujący się w ideę Zoom-Zoom. Propozycja dla Pań inspirowana była pięknem natury. Światem fantazji, snu, elfów i nimf. Zawiera w sobie esencję kobiecości.

Autorem flakonu dla perfum Zoom-Zoom w obu wersjach jest Jan Maciej Kochański, zdobywca nagrody Grand Prix w ogólnopolskim konkursie designu Poczuj radość tworzenia, organizowanego przez Mazda Motor Poland. Jan jest absolwentem warszawskiej ASP na wydziale Architektury Wnętrz, laureatem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007-2008). Jego dotychczasowe prace były już kilkakrotnie wyróżniane, nagradzane i wystawiane. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie Young Design, Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, a także brał udział w wystawie zbiorowej organizowanej przez Łódź Art Center na targach designu w Lipsku.


Limitowana edycja perfum Zoom-Zoom to idealny pomysł na prezent nie tylko dla kolekcjonerów pięknych zapachów, wielbicieli marki Mazda, amatorów dobrego designu i rodzimej produkcji, ale także dla wszystkich tych, którym bliskie są emocje, młodość duszy, entuzjazm. Którym bliskie jest Zoom-Zoom.

Dostępna pojemność flakonu perfum Zoom-Zoom: 50 ml
Cena: 170 PLN

Czytaj dalej...

Autostradowy Rapid

13.12.2011

Świetnie dopracowany model Rapid przez wiele sezonów tworzył środek oferty marki Skoda. Dziś historycy motoryzacji zgodnie zaliczają go do najlepszych europejskich konstrukcji samochodów klasy średniej lat 30. XX wieku.

Wspólnie z modelami Popular, Favorit i Superb, Rapid budował kompleksowo odnowioną, ultranowoczesną i zunifikowaną rodzinę pojazdów marki Skoda. I - jak się wkrótce okazało - także bestsellerową.

Wsparty na centralnej ramie rurowej, napędzany poprzez wahliwe półosie, z lekką i sztywną karoserią dostarczaną w wielu wykonaniach, ponadto doskonale wykończony, podobnie jak pozostali członkowie rodziny, skutecznie stawiał czoła najbardziej renomowanej, europejskiej konkurencji.

W roku 1938 w gamie modelu Rapid bocznozaworową jednostkę napędową SV zastąpiono nowoczesnym, górnozaworowym silnikiem OHV o objętości 1558 ccm. Niedługo później rozpoczęto prace nad widocznym na zdjęciach prototypem. Miał on ostatecznie przeistoczyć się w kolejną, najbardziej prestiżową odmianę nadwoziową gamy Rapid - aerodynamiczny samochód autostradowy.

Planowana sieć czechosłowackich autostrad, zainspirowała konstruktorów do budowy wersji przystosowanej do możliwie sprawnego pokonywania odległości w nowych warunkach drogowych. Pierwszy prototyp aerodynamicznego Rapida ukończono jeszcze w roku 1938. Zwracał na siebie uwagę obniżonym i wydłużonym nadwoziem o zaokrąglonych kształtach, zakrytych wnękach kół tylnych i czołowych szybach ustawionych "w strzałkę".

Całkowicie przeorganizowane wnętrze, zaskutkowało odczuwalnym obniżeniem środka ciężkości pojazdu i poprawą jego prowadzenia. Przy niezmienionej technice, przyrost parametrów dynamicznych był wyraźny.

Produkcję tej odmiany Rapida planowano rozpocząć w roku 1939. Do lutego tego roku zbudowano kilka kolejnych prototypów, które - mimo wielu chętnych do ich zakupu - konsekwentnie poddawano intensywnym badaniom, także w tunelu aerodynamicznym. Marcowe wydarzenia tego roku w wiadomy sposób odcisnęły piętno na przypominanym dziś projekcie. Zadeklarowanym przyszłym nabywcom aerodynamicznych Rapidów nie było pisane zasiąść za ich sterami i pognać w dal siecią czechosłowackich autostrad...

Czytaj dalej...

Nowy Prezydent Kia Motors Europe

12.12.2011

Koncern Kia Motors Europe powołał nowego prezesa zarządu. Wcześniej funkcję tą pełnił Sun-Young Kim, któremu zostanie powierzone nowe stanowisko po powrocie do pracy w koreańskiej siedzibie koncernu.

Byung-Tae (Brandon) Yea to nowy prezes zarządu KME. Może pochwalić się prawie 30-letnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. W pierwszych latach swojej kariery pracował w Hyundai Motors Corporation a potem w Hyundai Motors America. Do zespołu Kia Motors Corporation dołączył w roku 1999 a od roku 2010 odpowiedzialny był za wyniki koncernu Kia Motors w regionie Bliskiego Wschodu oraz Afryki.
53-letni Byung-Tae (Brandon) Yea jest żonaty i ma dwoje dzieci.

Czytaj dalej...

Skoda Sagitta. Przedwojenne Citigo

2.12.2011

Ogromny sukces sprzedażowy gamy modelowej Skody, całkowicie odnowionej w drugiej połowie lat 30., zachęcił jej kierownictwo do poszerzenia palety produktowej o mały samochód miejski.

Prowadzone przez dział konstrukcyjny w latach 1936 i 1937 prace zaowocowały łącznie siedmioma prototypami najmniejszego i w założeniu najtańszego modelu marki. Priorytetami projektu była możliwie szeroka dostępność pojazdu, ograniczenie do minimum czynności obsługowych i kosztów eksploatacji oraz cztery miejsca siedzące przy możliwie zwartych wymiarach zewnętrznych.

Konstrukcję najmniejszej przyszłej Skody oparto na innowacyjnej koncepcji sprawdzonej w większych modelach - tj. centralnej rurze nośnej, wahliwych półosiach napędowych kół tylnych i możliwie sztywnej konstrukcji nadwozia. Skoda Sagitta prezentowała się nieco jak zmniejszony Popular, jednak w odróżnieniu od niego, do napędu zamiast czterocylindrowego silnika chłodzonego cieczą, użyto kompletnej nowości.

Był nią czterosuwowy, dwucylindrowy silnik widlasty, chłodzony powietrzem. Przy objętości 844 ccm, generował moc 15KM i we współpracy z 3-stopniową przekładnią zapewniał prędkość 75 km/h i średnie spalanie na poziomie 5l benzyny.
Znane wszystkim wydarzenia roku 1938 w Czechosłowacji ostatecznie zahamowały rozwój projektu. Prototypy trafiły w ręce prywatne.

Jeden z nich w latach 1939-1954, pokonał dystans 70 tysięcy kilometrów, zachowując sprawność, jakiej mógł pozazdrościć mu niejeden samochód seryjny. Widoczny na zdjęciach prototyp przetrwał do naszych czasów i całkiem niedawno został poddany pieczołowitej restauracji w pracowniach fabrycznego muzeum. Zdjęcia przedstawiają samochód bezpośrednio przed i po odbudowie.

Czytaj dalej...

Kia Rio zdobywa 5 gwiazdek w testach zderzeniowych przeprowadzonych przez Euro NCAP

1.12.2011

Niezależna organizacja Euro NCAP przeprowadziła piątą i ostatnią w tym roku serię testów zderzeniowych. W warunkach laboratoryjnych rozbito 14 samochodów, które dopiero co miały swoje premiery. Wśród nich znalazła się Kia Rio, która otrzymała oczywiście najwyższą, pięciogwiazdkową ocenę.

Rio tym samym awansowało na wiodącą pozycję pod kątem bezpieczeństwa w swoim segmencie − dołączając do ekskluzywnego towarzystwa modeli Kia: Soul, cee’d, Sorento, Sportage i Venga wyróżnionych już wcześniej 5 gwiazdkami.

Kia Rio otrzymała ocenę 92% za stopień ochrony osób dorosłych, 84% za stopień ochrony przewożonych dzieci, 46% za stopień ochrony pieszych, a na 86% oceniono doskonałość wyposażenia wspomagającego bezpieczeństwo.

Wszystkie oferowane w Polsce odmiany modelowe Kia Rio wyposażone są seryjnie w układ przeciwblokowania hamulców ABS z asystentem hamowania awaryjnego BAS, system rozdziału siły hamowania (EBD), system elektronicznej stabilizacji toru jazdy ESC (Electronic Stability Control) ze wspomaganiem ruszania pod górę HAC (Hill Start Assist), sześć poduszek powietrznych (dwie czołowe, dwie boczne i dwie pełnowymiarowe kurtyny boczne), wyłącznik dezaktywacji przedniej poduszki pasażera, aktywne zagłówki foteli przednich, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla wszystkich miejsc siedzących, napinacze wstępne oraz sygnalizację niezapiętych pasów dla przednich foteli, automatyczne włączane światła awaryjne na wypadek gwałtownego hamowania (ESS), system kotwiczenia fotelików dziecięcych ISOFIX oraz funkcję samoczynnego odblokowania zamków drzwi w przypadku kolizji drogowej.

Czytaj dalej...

ARCHIWUM WIADOMOŚCI