Saab przejęty przez General Motors

27.01.2010

Choć już wydawało się, iż nie ma żadnej nadziei dla marki Saab, to jednak w ostatniej chwili ponowiona oferta holenderskiej firmy Spyker Cars została przyjęta przez General Motors.

Przypomnijmy, że pierwsze informacje o sprzedaży marki Saab przez General Motors pojawiły się już ponad rok temu, kiedy to amerykański gigant motoryzacyjny musiał stawić czoła potężnemu kryzysowi, przez który omal sam nie zbankrutował. Saab znalazł się w gronie kilku marek, które miały zostać albo zlikwidowane, albo sprzedane. W przypadku szwedzkiej marki, będącej w posiadaniu Amerykanów od ponad 20 lat, mówiło się jednak raczej o sprzedaży.

Wśród pierwszych poważnych kandydatów do przejęcia Saaba znalazł się szwedzki producent sportowych samochodów, firma Koenigsegg. Jeszcze w połowie ubiegłego roku wszystko wskazywało na to, że Saab będzie miał ponownie szwedzkich właścicieli. Jednak jesienią dosyć niespodziewanie z ostatecznych już wydawało się rozmów Koenigsegg wycofał się, argumentując swoją decyzją brakiem odpowiednich środków finansowych.

General Motors zapowiedział wówczas, że czeka na nowego inwestora do końca roku. Jeśli taki się nie pojawi, to marka Saab zostanie zlikwidowana. Wśród nowych oferentów pojawił się wówczas Spyker oraz Bernie Ecclestone, szef Formuły 1, który wspólnie z firmą Genii Capital złożył ofertę przejęcia Saaba. Obie oferty, jak się okazało, zostały odrzucone przez GM, a na styczniowej wystawie w Detroit prezes amerykańskiego koncernu, Ed Whitacre, zapowiedział rozpoczęcie procesu likwidacji Saaba.

Na całe szczęście dla wszystkich fanów tej szwedzkiej marki wciąż trwały negocjacje ze Spyker Cars, które na początku tego tygodnia zakończyły się sukcesem.

Wprawdzie cała transakcja nabycia Saaba ma zakończyć się do połowy lutego, to już teraz wiadomo, że Holendrzy zapłacą 74 mln dolarów w dwóch ratach. Pierwszą, w wysokości 50 mln USD, w momencie ostatecznej finalizacji transakcji, czyli najpóźniej do 15 lutego, natomiast druga transza zostanie przelana na konto GM do połowy lipca br.

Ponadto Europejski Bank Inwestycyjny udzieli pożyczki w wysokości 400 mln euro, gwarantowaną przez szwedzki rząd. Zgodę na gwarancje rządowe musi udzielić jeszcze Komisja Europejska, ale wydaje się to być tylko formalnością. W ramach nabycia Saaba zostanie utworzona nowa spółka Saab Spyker Automobiles.

Czytaj dalej...

Mitsubishi L-200 w polskim mundurze policyjnym

19.01.2010

Model Mitsubishi L200 zwyciężył w przetargu na zakup 66 samochodów osobowych terenowych przeznaczonych dla jednostek terenowych polskiej policji. Pierwsze samochody uzbrojone i przygotowane zgodnie z wytycznymi policji zostały już przekazane stróżom porządku publicznego.
O wygranej w przetargu zadecydowały między innymi tak istotne dla policji cechy, jak wytrzymałość i niezawodność konstrukcji oraz możliwość przystosowania aut do specyficznych potrzeb jednostek terenowych w połączeniu z korzystną ofertą cenową.
„Jesteśmy dumni ze współpracy z tak ważną instytucją, jaką jest policja i przekonani, że nasze samochody znakomicie sprawdzą się w akcji – podobnie, jak to się dzieje w wielu innych państwach, gdzie L200 służą policji i innym służbom szybkiego reagowania.” powiedział Arkadiusz Tomala Dyrektor Zarządzający polskiego oddziału Mitsubishi Motors Corporation. “Wymogi opisane w przetargu były niezwykle ostre a konkurencja zacięta – jednak to Mitsubishi L200 okazało się w najwyższym stopniu spełniać wszystkie warunki przetargu.” dodał Tomala.
Nowe policyjne radiowozy wyposażono we wzmocnienia z przodu, osłony reflektorów i szyb, stalowe osłony silników i skrzyń biegów, wyciągarki, zestawy umożliwiające montaż radiostacji i sygnalizacji uprzywilejowania w ruchu a także zamontowano na nich podstawy dla automatycznych wyrzutni granatów łzawiących lub reflektorów oświetlających. Pojazdy – wszystkie w kolorze srebrnym -oznakowano zgodnie z najnowszymi przepisami obowiązującymi na terenie państw Unii Europejskiej.
Nowe radiowozy będą służyć terenowym jednostkom policji na terenie całego kraju podczas akcji prewencyjnych, zamieszek i rozruchów oraz standardowych patroli. Dalekosiężny reflektor oświetleniowy posłuży do oświetlania miejsca akcji i będzie przydatny nie tylko w ciężkim terenie. Napęd na obie osie pozwoli sprawnie poruszać się po każdej drodze – piaszczystej, błotnistej czy żwirowej, w górach, w głębokim śniegu i na bardzo śliskich nawierzchniach.



Wybór Mitsubishi L-200 z przedłużoną kabiną nie był wyłącznie kwestią możliwości dostosowania aut do potrzeb policji i atrakcyjnej ceny. Z punktu widzenia stróży prawa istotne jest także bezpieczeństwo – Mitsubishi L-200 otrzymało aż cztery gwiazdki w testach zderzeniowych, co jest wynikiem najlepszym w tej klasie pojazdów. L200 jako jedyny model wśród konkurencji oferuje także uchylaną tylną szybę, co ze względu na komunikację między załogą było jednym z warunków przetargu.
Istotnym czynnikiem była niska awaryjność samochodów Mitsubishi, znajdująca potwierdzenie w publikowanych regularnie rankingach niezawodności aut.
Dostawy Mitsubishi L200 zapewniają autoryzowane placówki Mitsubishi Motors Japan Motors w Warszawie i Bielsku-Białej. Pierwsze auta zostały przekazane na początku listopada a do 17 listopada pracę w policji podejmie 66 Mitsubishi L200, objętych wraz z zabudowami i wszystkimi dodatkowymi elementami wyposażenia oraz specjalistyczną adaptacją, 2-letnią gwarancją producenta bez limitu kilometrów.


Czytaj dalej...

Motocykl Suzuki został nagrodzony

18.01.2010

Motocykl Suzuki Gladius otrzymał prestiżową nagrodę „Good Design Awards 2009",przyznawaną przez Japońską Organizację Promocji Wzornictwa Przemysłowego (Japan Industrial Design Promotion Organization – JIDPO) w dziedzinie stylizacji.

Autorem projektu Gladiusa jest Yoshinori Kohinata, który spędził dużo czasu w różnych rejonach świata, próbując zrozumieć specyficzne upodobania i potrzeby motocyklistów.

Ponad 1 tys. producentów i projektantów wzornictwa przemysłowego przedstawia co roku do konkursu około 3 tys. produktów. Ich walory oceniane są przez zespół składający się z około 70 ekspertów JIDPO.

Czytaj dalej...